| rupzorwin a întrebat:

Vreau si eu componente de PC:procesor,memorie,placa de baza,video, hard bune pentru gaming.
Buget:35Mil
Ms anticipat

11 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Http://www.altex.ro/sursa-de-alimentare-ocz-ocz-zs650w-eu-650w-13-5cm-pfc

http://www.altex.ro/......xsata2-atx

http://www.altex.ro/......t-1155-box

http://www.mediadot.ro/......ga-edition

http://www.mediadot.ro/......sata3-64mb

http://www.mediadot.ro/......alueselect
Mai alegi o carcasa si un DVD RW si ai un PC complet.Carcasa=200 lei, DVD=80 lei.
Nu am facut un calcul dar cred ca te incadrezi.
Daca vrei doar componentele specificate de tine pui procesor I7-3770 (1300-1400 lei).
La RAM este suficient si 8 GB.

| Me2 a răspuns (pentru taken):

Sursa prea puternica pentru acel sistem, si de ce sa aleaga ivy bridge cand acum cateva ore au aparut noile inteluri HASWELL? care sunt mai reci si cu 15% mai performante

| taken a răspuns (pentru Me2):

Mi-am spus parerea, nu sunt Stie Tot.
Pune un link de unde sa cumpere HASWELL asta ca eu nu gasesc.Cat costa?
rupzorwin nici nu a cerut sursa, i-am recomandat eu una care cred ca este foarte buna(o am, este foarte silentioasa, certificata 80+ bronz).
De unde sa cumpere I5 HASWELL?

| taken a răspuns (pentru Me2):

Sunt si mai ieftine?

| Me2 a răspuns (pentru taken):

Uita-te ca am postat prima data un wishlist, cu i5 haswell

| taken a răspuns (pentru Me2):

Din ce vad sunt cam la fel doar ca cel ales de tine este mai ieftin.
http://www.cpu-world.com/......-4430.html
Google translate:
Core i5-3570 are frecvența de funcționare mai mare decat procesorul i5-4430.
Consumul de energie din acest procesor este mai mic.

Intel i5-4430 include AVX2 instrucțiuni, care au fost introduse în procesoarele moderne, nu prea departe în urmă. Aceste extensii nu sunt susținute în mare parte de programe de încă, dar sprijinul lor ar trebui să îmbunătățească în aplicații viitoare.
Microprocesorul are FMA3 set de instrucțiuni de prelungire activat. Numai procesoare AMD au această tehnologie, deci nu mulți furnizori de software poate sprijini în viitor.

| Me2 a răspuns:

Poftim asa
Un procesor absolut nou, Intel HASWELL i5
Placa de baza solida
8 gb ram
1TB HDD
Placa video foarte buna care la nivelul unui hd 7950/gtx 660ti
Sursa de calitte
Carcasa Solida cu 2 ventilatoare incluse
Si un dvd-rw
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/675806/

Totat 3.400 lei, sa te bucuri de el

| SpecialistIT a răspuns:

Salut salut.

Vreau sa te ajut in configurarea sistemului tau. DAR, am nevoie de cateva detalii: la ce vei folosi sistemul? Ai nevoie de monitor? Carcasa, sursa? Vei face OC la procesor? Care este bugetul maxim alocat acestui sistem?
Daca doresti ajutor, da un semn si revino cu mai multe detalii si te ajut cu mare placere.

Salut, sanatate si bafta. Sper sa ne auzim!

| rupzorwin explică (pentru SpecialistIT):

Pentru jocuri, n-am monitor, nici sursa/carcasa
buget:35milioane

| SpecialistIT a răspuns (pentru rupzorwin):

Salut.
Am revenit cu raspuns pentru tine: http://www.mediadot.ro/wishlist/29664/

Ce ti-am pus aici? Pai in primul' rand un procesor de generatie noua, aparut de doar cateva zile pe piata, Intel Haswell, cu frecventa foarte mare, foarte performant si o placa de baza care sa-l stapaneasca. Ti-am pus 8GB ram ce functioneaza la 1.5v si doar cl8. Ti-am pus un super hdd, de generatie noua cu cap de citire imbunatit si platan de 1TB. Ti-am pus un monitor cu panel AMVA de calitate, ce ofera culori vii si frumoase, unghiuri de vizualizari largi, probabil de departe cel mai bun monitor de buget redus. Iar piesa de rezistenta este placa video, una exceptionala, cu care te vei putea absolut orice, echivalentu' la performanta GTX 660 Ti, dar mult mai ieftin. Nu in ultimul rand, o sursa ATX 2.31 si EPS 2.92, adica care iti va duce sistemul fara nici cel mai mic stres si o carcasa sa gazduiasca "monstrul".
Pe scurt, un super sistem sub 3500 lei cu tot cu monitor.
De asemenea, daca nu ai timp sau pur si simplu nu te pricepi asa bine la piese, la MediaDOT ai ansamblare GRATUIT.
Tot GRATIS ti se ofera si update la placa de baza daca doresti, lucru pe care ti-l recomand, desi aceasta fiind de doar cateva zile, nu are inca.

Ma bucur ca am putut sa te ajut si mai ales sa-ti arat ce greseala URIASA urma sa faci cu aceea configuratie. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, orice, te rog, nu ezita sa ma cauti.

Bafta si multa sanatate!

| GutuvanMorgan a răspuns:

Carcasa, sursa, monitor ai? daca da, trecem la pasul urmator.
i3 generatia noua, gtx660 256BITS (foarte important) cantitatea de memorie conteaza mai putin, un hard de 500Gb stocare si unul de 160 SSD pentru sistemul de operare si altele, memorie 8 GB ddr 3, si o placa de baza care suporta toate astea nu mai mult de 500ron nu mai ieftina de 400 ron, socket 1155. preturile variaza destul de mult la vanzatorii online, asa ca alegi tu modelele placii de baza, producatorul placii video, memoria etc