| georgik99 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu daca PC meu este bun de ceva. Pt ca se misca mai greu si nu stiu ce are...
Are Windows XP professional version 2002 Intel(R) Pentium(R)4 CPU 2.80 GHz
2.79 GHz 480 MB of RAM big grin

Răspuns Câştigător
| antonia09 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa ai folosesti un program care iti scoate link-urile site-urilor pe care le accesezi si a cookie-urilor. De asemenea este important sa stii ca intrand in msconfing poti selecta programele care sa ruleze in momentul deschiderii calculatorului.
Ram-ul este mic si daca este supraincarcat de programe care ruleaza simultan va duce la scadere performantei de operare atunci cand tu doresti sa lucrezi ceva anume.
Este important sa ai si un antivirus foarte bun.
Este de recomandat sa cauti de asemenea un program de depistare a erorilor din registry care te ajuta sa mentii calculatorul intr-o stare de functionare cat de cat buna.
Mult succes,

9 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Uite niste setari simple pe care sa le faci ca sa ai un windows mai rapid: http://tutorialewindowsxp.blogspot.com/......i-mai.html

| LucianGabriel a răspuns:

Da pc-ul este bun dor ca memoria Ram te duce in jos rau de tot daca stam sa ne gandim ca doar un player cum e winamp consuma vreo 40 mb+ce consuma si windowsul.Eu iti zic si daca ai bani si sloturi disponibile pentru memorie sa-ti cumperi una.Si ca sa scapi de unele aplicatii care pornesc cu windowsul sau sa le intarzii iti recomand un soft gratuit soluto, uite si un tutorial despre el http://www.videotutorial.ro/? p=3718

| Zenithf a răspuns:

Calcu tau este ok, ar trebui numai sa bagi ceva mai multa memorie.
Pentru a rezolva problema ca se misca incet vezi si tu ce programe ai, si dezinstaleaza cele de care nu ai nevoie. De asemenea, virusii afecteaza mult viteza calculatorului. In cazul in care problema este de la virusi, ar trebui sa formatezi si sa reinstalezi windows. Probabil ca folosesti varianta shareware a unui antivirus, aceasta poate depista multe probleme dar nu te poate feri ca lumea, este mai bine sa cumperi antivirusul (ii aprox. 50 $ /an, daca nu gresesc)

| mihaibrasov a răspuns:

Iti trebuie mai mult RAM. cel putin 1 GB.

| agent003 a răspuns:

Din cele descrise totul e bine numai ca ai foarte putin memorie RAM, ma gindesc ca asta trebuie sa fie problema, pentru ca calculatorul sa se miste normal, iti mai trebuie RAm in plus, si alta problema poate fi niste virusi nedetectati de programul antivirus, dar totusi ma gindesc ca prima varianta este mai potrivita.

| georgik99 explică:

Am program care scoate linkurile, si de asemenea program care micsoreaza ramul, ca sa nu mai fie incarcat. Si antivirusu meu e avast! 5

| georgik99 explică:

Antivirusul meu este avast! 5, si nu stiu daca ma ajuta ca am speedupmypc3. Cu licenta!

| georgik99 explică:

Am avast! 5, si SpeedUpMyPC3 cu licenta.

| AleX01m a răspuns:

Hmmm daca nu ma insel PC-ul tau e bunicel ti-ar merge un GTA sau un CS 1.6 Dar as vrea sa stiu si eu cat de bun este al meu... uitati : - Microsoft Windows XP Professional - 1024 MB RAM Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.06 GHz (2 CPUs) Direct X 9.0 c GeForce FX 5200 iar placa video 128 mb DirectDraw, Direct 3D si AGP Texture mai am Iar HARD DISK am vreo 160 GB Ce ziceti?