| bogdanz04 a întrebat:

Windows 7 si Windows Vista sunt speciale pentru jocuri?

Răspuns Câştigător
| ƳourMind a răspuns:

Windows Xp SP3 este un windows des folosit de gameri.
Deci in locul tau as alege windows xp sp 3!
Bafta!

| Radeas1 a răspuns (pentru ƳourMind):

Cum **** mea sa dai funda la o asemena prostie? Ba @yourMind, esti prost, daca nu stii nu vorbi! Windows XP nu ofera directX11 pe care il ofera Windows Vista sau 7, unele jocuri merg mai bine cu DirectX, iar altele nu merg deloc fara el.

17 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Lol nu exista Windows special pentru jocuri. Nu exista niciun sistem de operare special pentru jocuri (decat OS-urile de la console, dar aici e alta treaba).
Exista OS-uri pentru work cum ar fi Mac OS X si Linux care sunt folosite pentru munca, editari etc si mai putin pentru jocuri, dar merg folosite bine mersi si pentru jocuri (in ultimul timp chiar au aparut jocuri ok pentru Linux).
Windows-ul (toate versiunile, fie Xp, Vista 7 sau 8) sunt multi-purpose pentru ca majoritatea PC-urilor ruleaza Windows si producatorii de jocuri s-au orientat sa scoata jocuri pentru Windows, la fel si alti producatori de software.

Deci, nu, Windows 7 si Vista nu sunt speciale pentru jocuri, dar orice Windows este bun pentru jocuri atata timp cat are driverele up-to-date si este curat (aka nu programe si virusi care ruleaza in background si mananca toate resursele).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Windows 7.
Pa, pa.

| ovidius a răspuns:

NU există Windows-uri create SPECIAL pentru jocuri. Cine ţi-a zis asta, a debitat o prostie. E adevărat că unele versiuni de windows se pretează mai bine la jocuri decât altele, DAR asta e deja o altă chestiune.

DACĂ vrei strict jocuri, orientează-te spre console (xBox, Nintendo etc...). Alea, DA! Sunt SPECIAL făcute pentru jocuri.

| CălinPL a răspuns:

7 da vista nu last xp da

| Radeas1 a răspuns (pentru CălinPL):

Mai Boule, ca altcumva nu am cum sa iti spun, daca nu stii ce vorbesti nu mai comenta degeaba! Vomitatura de Last XP este un XP MODIFICAT CU PROGRAME IN EL, SI DA MULTE ERORI, NU E BUN PENTRU JOCURI. Si NU E LEGAL, e piratare, warez sau cum vrei sa ii spui. Asculta pe cineva care stie cum e gaming. Pentru jocuri iti trebuie un windows curat, nu cu fite si cu numai stiu eu ce.

| OmuSubțâreSubțâre a răspuns (pentru Radeas1):

Procesor(R) Dual- Core CPU E5200 @ 2, 50GHz, 2, 50GHz

Rami:2, 00 GB

Windows 7 xp sp3 e bun pentru gaming?

NVIDIA GeForce 9600 GSO 512

Placa video : 1024 mb (1gb)

| Radeas1 a răspuns (pentru OmuSubțâreSubțâre):

Ia un Windows 7 Home Premium, SA NU TE PUNA DRACU' SA IEI ULTIMATE SAU PROFESSIONAL ca au numai prostii inutile. Asta recomand pentru care nu prea au chef sa il configureze si tin mult la aspect.

Eu, insa, am Windows Vista Home Basic SP2, si, daca stii sa il configurezi, merge cu mai multe FPS ca 7-le. Si nu sariti ma cu gura pe mine. Recunosc ca pe setarile default, Vista e un rahat pentru jocuri, dar daca ii faci niste setari, o sa fii multumit de el. Eu chiar daca am posibilitatea de a baga Windows 7, mie imi place vista home basic sp2. De configurari, pai dezactivam Aero, apoi click dreapta pe my computer, advanced system settings, apoi pe performance options, dam pe adjust for best performance, si bifam ultima si penultima casuta dand de scroll. Sa nu pui Windows Vista pe Classic Theme, ca faci o mare prostie. Nu e ca in XP, care economiseste resurse. Classic theme in vista dezactiveaza accelerarea 3D si iti functioneaza greu.

| Radeas1 a răspuns:

Da ce specimene sunteti si voi...Omu' nu a intrebat care Windows e MAI BUN pentru jocuri, ci daca Vista si 7 sunt SPECIALE (only, doar, numai) pentru jocuri! Nu exista Windows-uri numai pentru jocuri. Acum depinde si ce calcualtor. De exemplu, daca ai 1 GB ram si ai Vista sau 7 nu poti juca jocuri mai noi, cum ai vazut la System Requiments, un joc cere 512 pentru xp si 2 Gb pentru 7. Daca ai peste 2 GB, eu spun 7, vista e mai mult pentru office. Daca ai sub 2 (eu am 3, dar folosec XP sp3), eu zic XP.

| Jackster a răspuns:

Nu exista Windows pentru jocuri. Desi Windows 7 scoate putin mai multe fps-uri in jocuri ca Windows Vista de exemplu.
Eu as alege Windows 7 pentru ca este cel mai bun Windows facut de Microsoft, ergo, cel mai stabil si fiabil. (nu zic ca XP-ul e departe de 7)
Plus ca unele jocuri (mai toate noi) nu sunt compatibile cu XP.

Windows 7 > Windows XP >>>> Windows Vista

| Galatz a răspuns:

Windows 7xp este cel mai bun Windows.

| InsertName a răspuns:

Sunt speciale pentru facut nervi.

| BalanXd_MarianXd_1997 a răspuns:

Pentru jocuri tiasi recomanda XP SP3
Dar dintre windows7 si windows vista asi prefera pe 4 e cel deal 2 windows pentru jocuri

| ionutdragon1 a răspuns:

YourMind are Dreptate Windows Xp SP3 este cel mai bun pentru gaming pe windows 7 nu-ti vor merge toate jocurile

| Ovysoru a răspuns:

Daca vrei un windows pentru jocuri du-te in magazin si cumparati un xp cu licenta..costa un pic da merita. windows 7 este bun pentru jocuri deoarece suporta DirectX-11

| Luqul a răspuns:

Pai Windows Vista nu e pentru jocuri deaorce intr-un fel cand instalezi jocul ocupa mai mult decat trebuia... dar Windows 7 e destul de bun pentru jocuri

| SK8R a răspuns:

Iti recomand sa folosesti windows xp pentru jocuri..la windows 7 si vista jocurile au cerinte mai mari..deci cel mai potrivit ar fi windows xp