| Feri5 a întrebat:

Windows nu îmi mai recunoaște stick-ul. Îmi spune să dau formatare unitate usb, dar vor fi șterse toate datele de pe stick. Cum pot face să nu pierd fișierele?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, din pacate, asa se intampla.
Sistemul de fisiere (FAT32) a fost incurcat, probabil din cauza ca stick-ul a fost scos inainte de terminarea scrierii unor fisiere. In acest caz, sistemul de fisiere nu este scris corect la sfarsit, iar din acest motiv nu se pot recupera corect fisierele. In cazuri extreme, calculatorul nici nu mai poate sa citeasca (corecct) tabelele de evidenta FAT, si propune formatarea discului.

Stick-urile de memorie folosesc sistemul FAT32, fiindca multe sisteme de redare audio-video pot citi doar acest sistem. Daca s-ar folosi sistemul NTFS, atunci windows-ul poate reconstitui fisierele scrise complet, DAR - de exemplu - un player mp3 sau video (din masina sau din TV) nu poate recunoaste acel sistem.

Concluzia: trebuie respectate unele reguli:
1. Dupa scrierea pe stick, trebuie asteptat minim 10 secunde, pana ce se scrie complet continutul dorit (chiar si dupa ce pe ecran arata ca s-a terminat copierea sau nu mai palpaie Led-ul de pe stick)
2. Periodic, mai ales daca vrem sa pastram fisiere importante pe stick, trebuie testat continutul cu chkdsk (inainte si dupa scriere)
3. Toate fisierele importante sa le pastram si pe calculator, iar la nevoie le putem lua de acolo, din nou.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scoate stick-ul, da restart la calculator, dupa care baga stick-ul intr-un alt port USB (preferabil intr-unul mai departat de primul, sa nu fie de langa celalalt).
Daca stick-ul se comporta la fel, atunci da-i comanda "chkdsk" din Command prompt, astfel:

chkdsk /f X:

unde, in loc de X scrii litera alocata stick-ului.

Daca nici astfel nz-si revine, du stick-ul la un service, pentru verificare /recuperare.
In acest caz, ai mari sanse sa pierzi continutul stick-ului.

| Feri5 explică (pentru Bula):

Ce să mai vorbim acum? Mi-am pierdut fișierele de pe stick și gata. Am dat formatare și s-au șters. Problema era că eu tot scoteam și băgam stickul în laptop pentru că la școala online conectam camera web prin usb și nu aveam unde băga. La un moment dat, Windows s-a zăpăcit de cap și nu-l mai recunoștea. O să trebuiască să-mi recuperez măcar 10% din fișiere.

| Bula a răspuns (pentru Feri5):

Recuperarea fisierelor se poate incerca cu un program dedicat, de exemplu "Recuva".
Ai sanse sa recuperezi fisiere, daca ai dat doar formatare rapida (nu plina).

| Feri5 explică (pentru Bula):

Păi am instalat Recuva și, pe lângă faptul că mi-a recuperat parțial fișiere, jumătate dintre ele nici nu se deschideau.

| Bula a răspuns (pentru Feri5):

Da, din pacate, asa se intampla.
Sistemul de fisiere (FAT32) a fost incurcat, probabil din cauza ca stick-ul a fost scos inainte de terminarea scrierii unor fisiere. In acest caz, sistemul de fisiere nu este scris corect la sfarsit, iar din acest motiv nu se pot recupera corect fisierele. In cazuri extreme, calculatorul nici nu mai poate sa citeasca (corecct) tabelele de evidenta FAT, si propune formatarea discului.

Stick-urile de memorie folosesc sistemul FAT32, fiindca multe sisteme de redare audio-video pot citi doar acest sistem. Daca s-ar folosi sistemul NTFS, atunci windows-ul poate reconstitui fisierele scrise complet, DAR - de exemplu - un player mp3 sau video (din masina sau din TV) nu poate recunoaste acel sistem.

Concluzia: trebuie respectate unele reguli:
1. Dupa scrierea pe stick, trebuie asteptat minim 10 secunde, pana ce se scrie complet continutul dorit (chiar si dupa ce pe ecran arata ca s-a terminat copierea sau nu mai palpaie Led-ul de pe stick)
2. Periodic, mai ales daca vrem sa pastram fisiere importante pe stick, trebuie testat continutul cu chkdsk (inainte si dupa scriere)
3. Toate fisierele importante sa le pastram si pe calculator, iar la nevoie le putem lua de acolo, din nou.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate că e virusat...

Uite, incearcă si metodele acestea:

https://youtu.be/CcsAubHtLts

https://devicebox.ro/faq/calculatorul-nu-vede-stick-ul-usb-ce-sa-fac.html

Dacă nu reușesti nicicum, nu-l formata, du-l întâi la o firmă de Service Computere si cineva de acolo tot te poate ajuta, contra-cost, dacă îl rogi frumos. Dacă nu au timp, cauți o altă firmă, nu renunța!

| Legion7X a răspuns:

Dă-i un restart la pc

| Feri5 explică:

Cum să bag în alt calculator, că doar unul am? De ce folosești un limbaj inadecvat?