| mateielisey a întrebat:

Windows ul meu lucreaza normal se intampla sa ma scoata din mess nu ma lasa sa intru in safe mod si cand am instalat antivirus dupa ce am dat restart trebuia sa fie activ dar nici in program files nu e.
Am cumva un virus sau ceva.

Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

1) Scaneaza calculatorul de virus. Eu recomand MalwareBites Anti Malware (un malware fiind tot programul ce face rau, un virus este "o specie" de malware, la fel cum este si viermele (worm), trojanul, spyware, etc). Dar dezinstaleaza inainte actualul antivirus.
Scaneaza tot! Nu numai C sau unde este instalt Windowsul, scaneaza tot Hardul!
2) Dezinstaleaza (sterge) cu un program special programele ce nu le mai folosesti. Recomand TU (Total Uninstal)
3) Daca problema persista salveaza pe alta partitie sau pe un hard disk extern fisierele importante si reinstaleaza windowsul

Ai grija sa nu mai instalezi toate tampenile de softuri, numai da clipuri pe toate linkuri si activeaza la antivirusul recomandat de mine firewallul, va bloca accesul programelor "rele" (adica si mallware-urile) la PC-u tau, nici un hacker nu va putea intra la tine in sistem, doar daca este unul foarte, foarte priceput, dar sunt sanse prea mici sa te atace pe tine. Firewall-ul mai blocheaza si unele site-uri cu virusi.

Bafta!

4 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Mai mult ca sigur si din cate cred eu e vorba de sality.
Ca sa nu mai ai probleme cu acest tip de virus ti-as sugera sa instalezi windows 7.
Uite asa se face: http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html
Daca nu ai calc compatibil cu windows 7 atunci dupa ce vei reinstala windows xp-ul ai grija sa nu dai dublu click pe celelalte partitii pe ca poti virusa din nou sistemul de operare. Ca sa scapi de aceasta problema instalezi un antivirus si scanezi si celelalte partitii.
Bafta.

| krysstal a răspuns:

Da, e foarte probabil, da-i un format total, nu doar la partitia c, la toate

| omide a răspuns:

In rpimul rand instaleaza avast si dai sa scaneze la bootare
antivirusul il gasesti pe http://download.rnt.ro la sectiunea Antivirus

| YooCata a răspuns:

Da. dar fi sigura nu unul si mai multi daca dupa ce instalezi ceva nu mai e... cheama pe cineva sati reinstaleze windows-ul. ok exista virusi foarte periculosi in tot internetul asta care iti poate strica compulwinking