| IonutPetre12 a întrebat:

Am facut un abonament la Orange acum 2, 3 luni.Pot cumva sa-l anulez, daca nu-l platesc ce se intampla?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa se intample, o sa te caute vreo firma de recuperări creanțe pana cand te va da în judecata

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform legii il poti anula doar dupa 6 luni. Cu o luna inainte anunti ca vrei sa inceteze abonamentul si gata. "goguPatent", dupa cum ii spune si numele, vorbeste aiurea! Taxa de reziliere este ilegala (Legea nr. 193/2000 ) dar providerul poate solicita despagubiri daca motivarea anularii nu este intemeiata: decesul detinatorului de abonament, te muti intr-o tara in care providerul n-are retea, etc.
"În temeiul art. 84 din Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului, legiuitorul înţelege să apere, pe de altă parte, şi dreptul operatorului economic de a putea solicita despăgubiri clientului în situaţia în care acestea sunt justificate, dar fără a se defini în ce condiţii despăgubirile vor fi considerate juste".
Avocatii consumatorilor se preleveaza si de o prevedere a Legii nr. 193/2000, "o clauză contractuală care nu a fost negociată direct cu consumatorul va fi considerată abuzivă dacă, prin ea însăşi sau împreună cu alte prevederi din contract, creează, în detrimentul consumatorului şi contrar cerinţelor bunei-credinţe, un dezechilibru semnificativ între drepturile şi obligaţiile părţilor". Altfel risti sa platesti si abonamentul, si daune, si cheltuieli de judecata precum si cele pentru executorul judecatoresc.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citește contractul. Odată semnat îți asumi toate drepturile dar si obligațiile fata de Orange.

| goguPatent a răspuns:

Poti sa il anulezi, dar vei plăti o taxa

| LuluOneMillion a răspuns:

Ii suni si ceri rezilierea contractului.

| AlexGL a răspuns:

Nu poti sa-l anulezi. Și dacă nu-l plătești nu se întâmplă nimic.
Doar o sa primesti plicurii de la ei câteva luni si dupa nu-ti mai trimit nimic. Și nu o sa mai poti să-ți faci abonament la ei.