| anonim_4396 a întrebat:

Salut,Am facut un abonament la Orange, in momentul de fata eram multumit dupa care am realizat ca am facut o greseala, se poate sa fac cumva sa anulez abonamentul? Abonamentul este pe 2 ani iar eu l-am facut abia acum 2 zile. Ce pot face sa il anulez.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu ai precizat care este greşeala şi care ar fi motivul rezilierii Contractului.

Contractul se poate rezilia doar în ANUMITE condiţii - citeşte atent Contractul!

"Contractul poate înceta după cum urmează:
a) prin acordul părţilor;
b) prin reziliere conform art.1.16 din TCG;
c) prin denunţare unilaterală, solicitată de Client, cu un preaviz de cel puţin 30 de zile calendaristice, şi cu plata de juste despăgubiri egale cu valoarea abonamentului înmulţit cu numărul de luni rămase până la
expirarea Perioadei minime contractuale, conform art.1.17 din TCG. Nerespectarea termenului de preaviz conduce la considerarea ca neconformă a solicitării de denunţare a contractului;
d) la data primirii notificării, fără intervenţia instanţei de judecată şi fără alte formalităţi, în cazul în care
Clientul persoană juridică îşi încetează activitatea, devine insolvabil, este iniţiată o procedură de lichidare împotriva acestuia sau în caz de deces al Clientului persoană fizică;
e) în orice alte cazuri prevăzute în Contract sau legislaţia aplicabilă.
Încetarea Contractului nu exonerează părţile de răspundere pentru obligaţiile rezultând din Contract până
la data încetării sau ca urmare a încetării acestuia." - SURSA :
http://www.orange.ro/files/contracte/orange-contract-voce.pdf

Din păcate, doar pentru motivul că te-ai răzgândit, NU poţi anula/rezilia Contractul :(

Toate cele bune.

| PsychologistT a răspuns:

Nu poti anula, daca vrei sa faci asta, trebuie sa platesti costurile pentru 2 ani, care ajung destul de ridicate.

| gabinezu a răspuns:

Nimic nu se poate anula data viitoare gandeste bine ce faci dar ai putea sa faci in felul urmator daca abonamentul este la mai multe persoana cum ar fi la tine la mama ta si la tatal tau ai putea scoate 2 persoane sau cate sunt sau doar una din abonament dar pentru mai mult informati trebuie sa te duci la Orange