| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit o "oferta" Samsung S9 G965F, sticla sparta fata + spate, pret vanzare 1000 lei negociabil. Sticla sparta fata doar pe margine stanga ( sus ). Sticla spate - doar un punct. Touchscreen functional si vizibil. Necodat ( testat VDF, Orange ).
M-am interesat, service inlocuire sticla fata costa in jur de 600-700 lei.

Plus ca nu are nici incarcator. Nu e telefon furat. Un coleg de munca a primit telefonul de la fratele lui si i l-a dat fara accesorii. Un incarcator pentru S9 costa si el in jur de 100 lei.

Se merita aceasta "achizitie"? Se poate folosi in continuare si cu sticla sparta? Necesita neaparat inlocuire sticla?

Oricum maine mi-l aduce cu bateria incarcata si il iau acasa sa testez mai mult. L-as fi luat astazi acasa, dar nu am incarcator pentru el si era deja low battery.

Dupa concluzia mea, cu banii pe care ii dau pe telefon si eventual service, as putea cumpara un J6+ sau A6 nou de la eMAG. Adevarat ca nu este aceeasi performanta, nici unul nu se compara cu S9. Dar tinand cont ca are defectiune,lipsa accesorii si pretul cerut in service,mi se pare cam frectie la picior de lemn.

Eu sunt genul de om care nu face nimic de capul lui. Am vorbit despre acest subiect cu prietena mea,maica-mea si cel mai bun prieten. Prietena si cu maica-mea mi-au zis ca nu am toate tiglele pe casa. In schimb cel mai bun prieten mi-a zis ca,ticand cont de pretul lui de pe piata, s-ar merita,dar depinde cat de afectat este display-ul. Eu am testat,display-ul functioneaza. Dar na.
Astept pareri pro si contra. Merita,nu merita,de ce DA, de ce NU.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MagicOneT a răspuns:

Stiam ca sticla se schimba cu tot cu display, iar inlocuirea display-ului e in jur de 1000 - 1200. Personal, nu recomand cumpararea telefoanelor cu ecranul spart, pot aparea si alte probleme mai "nasoale" pe la hardware.

Daca spui ca e coleg de munca, e de incredere, stii istoricul telefonului si toate cele si esti dispus sa mai "alergi" putin, sa zicem ca ar fi un deal.

Totusi, la 1000 de lei, in afara de ecranul spart, restul ar trebui sa fie impecabil, fara zgarieturi, fara semne. Spun asta, pentru ca 1000 de lei mi se pare cam mult: 1000 lei telefonul + 1200 display-ul + 100 lei incarcatorul = 2300 lei, in conditiile in care un s9+ e cam 3000 de lei nou in momentul de fata

| anonim_4396 explică (pentru MagicOneT):

Nu stiu cum se inlocuieste pentru ca nu am ajuns niciodata cu telefonul in service. Bine, nu am ajuns la service cu telefonul in aceste situatii. De asta intreb pentru ca nu stiu cum sta treaba. Oricum nu dau bani pe ce a trantit altul. Nu imi permit sa imi iau un S9 nou si chiar daca mi-as dori unul, dar mai bine raman la telefoanele de buget. Si nici el nu stie istoricul telefonului pentru ca fratele lui lucreaza in strainatate. Fratele lui a venit acasa de sarbatori si i l-a dat. Ce a facut fratele lui cu telefonul, D-zeu stie. Si cele scrise de tine cu "probleme de hardware"... Chiar m-ai convins sa nu dau bani pe un rebut.

| anonim_4396 explică (pentru MagicOneT):

De fapt mi-as permite sa imi iau un s9 nou. Daca pun ban pe ban imi trei luni imi iau. Telefonul e super, arata fain, niste poze waw, dar nu iau busitura altuia. Ce am intrebat aici a fost numai o idee de moment.

Eu nu obisnuiesc sa iau astfel de telefoane la mana a II a, III, a V ea. Tot ce am eu vine cu acte pe numele meu. Le cumpar numai de noi. Daca il fac pe dracu in patru cumpar si un s9.

| anonim_4396 explică (pentru MagicOneT):

Dar ce m-a deranjat cel mai mult a fost teatrul colegului.

" Ca stii, trebuie schimbat doar sticla", si de fapt pretul real pentru service e chiar dublu.

| MagicOneT a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca te-am ajutat si chiar cred ca ai luat o decizie buna, cum ai spus si tu "nu iau busitura altuia".

Daca chiar iti doresti un s9, mai poti astepta, pe 20 februarie, Samsung are organizat un eveniment "Galaxy UNPACKED" unde mai mult ca sigur vor lansa GALAXY S10. Din acest moment pretul lui s9 ar trebui sa scada. Deci, prin aprilie - mai cred ca o sa poti sa-l achizitionezi pe la 2500 de lei in functie de ce oferte vor fi.