| Mangustă a întrebat:

Am incercat pe un telefon vechi, Nokia, o cartela de Cosmote (al meu e codat si oricum nu recunoaste reteaua), dar imi zice "SIM nevalabil". Cartela mergea pe alte telefoane, s-ar putea sa fie de la al meu? Si ce pot sa-i fac in cazul asta?

3 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Incearca cartela SIM pe un telefon decodat si daca nici acolo nu merge inseamna ca ai o problema la cartela si trebuie sa duci la un reprezentat Cosmote pentru a verifica setarile.

| Mangustă explică (pentru evenso):

Cartela merge pe alte telefoane, am incercat-o pe cel al vazatorului cand am cuparat-o. Nu stiu ce ar putea sa aiba telefonul meu (ala Nokia) ca e destul de vechi si codat sigur nu e.

| evenso a răspuns (pentru Mangustă):

Atunci telefonul ala Nokia trebuie dus la o firma de reparat telefoane sa vada ei de ce nu poti folosi.