| ady18 a întrebat:

Am o problema la telefon, cand bag castile se aude doar 1, am incercat 2 casti si tot la fel face ce ar putea avea?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai probabil s-a intrerupt firul castii care nu se mai aude.
Incearca cu alte casti, daca merge atunci poti arunca cele stricate.
Daca nu merge nici cu alte casti, atunci du-ti telefonul la reparat, sa-i schimbe mufa castilor.

| ady18 explică (pentru Bula):

Am garantie al el, oare ori spune ceva? Si daca il duc intr-un service pierd gaarantia? Si cat o lau pentru o asemenea lucrare

| Bula a răspuns (pentru ady18):

N-au ce spune din moment ce n-a fost desfacut si s-a defectat in timpul folosirii normale.
La un service poate costa intre 10-50 lei, adica manopera si timpul necesar desfacerii, lipirii si re-asamblarii.

| SilviaDulcik a răspuns:

În cazul tău, ori ai probleme software, ori hardware.
Dacă și după reset din fabrică, telefonul se comportă la fel, e problemă hardware.
Dacă este hardware, ori s-au oxidat traseele pentru unul din cele 2 canale de ieșire, de la placa audio, ori un pin de la mufa jack nu mai face contact cu pinul de la căști.

Dacă este problemă hardware, va trebui ori să repari telefonul, ori să cumperi altul.

| ady18 explică (pentru SilviaDulcik):

Sigur nu poate fi din cauza locasului de la mufa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar în difuzor nu are probleme, nu? Atunci trebuie schimbate căştile.De obicei nu au o durată de "viață" prea lungă, dar depinde şi de calitatea acestora.

| ady18 explică (pentru anonim_4396):

N-are treaba si a 2 pereche de casti se aud amandoua pe alt telefon

| ady18 explică (pentru anonim_4396):

Ma refer ca n-are treaba difuzorul ca merge bine