| CarmenŞtefania98 a întrebat:

Am o problema mare. Mi-am uitat codul PIN si mi-am blocat cartela.Am codul PUK, l-am bagat acolo unde zice sa-l scriu si apoi imi zicea sa introduc noul cod PIN. Le-am incercat pe mai multe pe care credeam ca le-as fi putut pune si dupa a nu stiu cata incercare imi scrie cartela SIM respinsa.Si nu mai pot sa fac nimic :'(. Va rag ajutati-ma.PROMIT FUNDA

1 răspuns:
| maya1990 a răspuns:

Există 3 încercări pentru parolele de tip PIN și 10 încercări pentru cele de tip PUK. Dacă epuizezi cele 3 încercări PIN, ți se va solicita codul PUK. Dacă codul PUK a fost introdus corect, ți se va solicita introducerea unui NOU cod PIN. Dacă în schimb codul PUK este greșit de 10 ori, cartela SIM se blochează iremediabil.

Nu aveți decât să încercați să reporniți telefonul, cu speranța că vi se va solicita un cod (oricare ar fi el). Dacă nu, SIM-ul este compromis și va trebui înlocuit la un centru al provider-ului de telefonie mobilă.