| Curios2019 a întrebat:

Am primit cadou un iphone 3g, sunt colecționar de telefoane și am zis sa-l aprind sa vad daca si merge. Butonul home nu mergea, in rest, totul ok, i-am dat reset din fabrica (cum eram obisnuit sa fac la orice telefon), fara sa verific daca avea vreun cont pe el, toate bune si nu prea, acum e blocat cu o imagine cu un cablu usb si ceva legat iTunes. L-am conectat la laptop dar nu-mi apare nimic. Am vreo sansa sa il deblochez? Nu ma pricep cu programe sa descarc softuri noi si asa mai departe, sunt curios daca e cat de cat simplu sa scap de chestia aia cu iTunes, ori asa sta in vitrina, ca fiind nefunctional.

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

Nu trebuie decat sa descarci iTunes oficial de la Apple:

https://www.apple.com/itunes/

itunes verifica daca aparatul este sau nu blocat, daca nu, il va activa si iti va cere sa introduci datele tale. E comportamentul tipic pentru iPhone 3 si nu inseamna (inca) ca e blocat. dupa ce ai instalat iTunes si ai repornit calculatorul, leaga-l din nou pe USB si ar trebui sa auzi sunetul specific de dispozitiv conectat (daca nu verifica cablul sau curata un pic conectorul) si itunes sa se auto-lanseze, urmeaza pasii pe care ti-ii spune.

Daca nu merge, incerca restaurarea softului din fabrica, dar pentru asta trebuie sa iti repari butonul home:

https://www.ifixit.com/Answers/View/117326/How+do+I+reset+my+iPhone+3G

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel care ti la dat a vrut sa il arunce nu ti a dat cadou un aparat bun, ti a dat o rablă, trebuie sa il duci la resoftat dar te va costa mult sa il faci si posibil sa nu merite reparatia daca va costa jumatate cit unul nou. Mergi maine la ăstia care decodeaza resofteaza telefoane si vezi ce are si cît te va costa sa il repare. Tu singur nu il vei putea repara.

| Curios2019 explică (pentru CristiDinBucuresti):

O sa intreb, acum sa ma apuc sa bag bani multi in el, n-are rost... Cand as putea cumpara unul sh bun, poate daca o costa un 50 de lei sa zicem mai merita sa te gandesti. Mai mult nu, asta este, relicva

Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate (sau fericire), pana ce nu stergi contul fostului proprietar din iCloud (sa faci telefonil "liber"), nu poti face nimic cu iPhon-uri. Este protectia fabricantului.
Doar daca telefonul a devenit "liber" se poate resofta, dar si multe update-uri cer parola introdusa de (fostul) proprietar.
Daca telefonul nu e "liber", atunci se poate folosi doar ca piese (in afara de placa de baza).

| Curios2019 explică (pentru Bula):

Eu cu un laptop n-am ce sa-i fac, asa-i? Pacat, imi era drag de el. Am avut si iphone 2g dar l-am aruncat acum mult timp. Recent m-a reapucat dorinta asta de a colectiona din nou, cand am facut curat prin sertare si am vazut cate telefoane mai am. Revenind la subiect, o sa intreb la cineva care stiu ca s-ar ocupa cu asa ceva

| FurryJR a răspuns:

Descarca 3uTools si instaleaza-i iar ios-ul

| Curios2019 explică (pentru FurryJR):

Si cum il instalez in telefon daca nu-mi apare ca fiind conectat la laptop?