| Gerula88 a întrebat:

Am și eu o pereche de casti bluetooth, și când le conectez la telefon îmi scade viteza de la Wi-Fi, din ce cauza? Dau fundă. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Bluetooth, wifi, si RF wireless mouse (mouse cu receptor propriu) folosesc aceeasi frecventa radio: 2. 4GHz

schimba canalul wifi-ului, sunt vreo 13 canale in ro (adica toate, in anumite tari ultimul canal - 13 - e intrezis) poti sa faci asta din pagina de administrare a routerului, iar un canal liber poti sa gasesti folosind aplicatia wifi analyzer

sau cumpara un wifi router cu 5GHz si treci pe ala (merge si MULT mai repede), insa asigurate ca telefonul/laptopul tau suporta 5GHz, e o chestie relativ noua, daca ai un tel/laptop mai vechi de 2-3 ani s-ar putea sa nu suporte

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma indoiesc 100% ca iti scade viteza la internet de la casti. happy
aberezi.

| Rd79 a răspuns:

E foarte normal asta. BT si Wifi lucreaza pe aceeasi banda, de 2.4 GHZ (WiFi e si pe 5 ghz, dar de obicei e pe 2.4 GHZ).