| gargarita222222 a întrebat:

Am un iPhone 15.
Am intrat pe Google la un anunț, iar apoi mi-a apărut ca telefonul meu a fost infectat cu 16 viruși și o aplicație jos, pe care îmi recomandau să o instalez, să scap de ei.
Fără să mă gândesc de 2 ori, am instalat-o, am deschis-o, mi-a apărut la fel ca am 16 viruși dar pentru rezolvare din câte îmi aduc aminte cerea plata și în momentul acela am dezinstalat-o, crezi ca poate fi infectat iPhoneul cu vreun virus?
În calendar nu mi-a apărut nimic până acum.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Este un soft scam creat pentru creduli, nu exista device sa fie infectat cu 16 virusi simultan ca sa fie asa trebuie sa te chinui sa instalezi tu efectiv foarte multe fisiere virusate si asta se intampla de obicei pe windows nu pe IOS sau macOs sau linux ori debian!
Dar nu aveai cum sa te infectezi daca descarcai doar din sursa sigura Apple, la fel cum acel soft nu avea de unde sti dinainte ca tu ai sau nu virusi...
Aia ce ai vazut tu si ai instalat este in prima faza un scam dupa care iti instaleaza un malware, fiind vorba de iphone acel malware nu prea are ce sa faca pentru ca nu poate obtine drepturi de administrare.

Poti scapa usor de el mergand in setari si dezinstaland ce ai instalat! apoi pentru siguranta ta instaland un software din magaziul Apple precum https://www.malwarebytes.com/android sau cauta tot in magazin online Avast Security & Privacy pentru Apple si da o scanare! Dupa scanare daca nu a gasit nimic sau a sters ceva fisiere virusate (desi nu vor fi), poti dezinstala antivirusul instalat!
Din cate stiu iphonurile moderne nu au antivirus prebuild instalat cum au telefoanele andoid.

Daca nu scapi de "virus", fa backup si da resetare din fabrica dar atentie e mai complicat la Apple pentru ca ai acel iCloud si nu te-as sfatui sa faci asta.
Eu am android, aici e simplu dai resetare din fabrica si ai rezolvat!

Majoritatea spun ca iphonul nu poate fi virusat, dar asa se spunea inainte si despre LINUX, iata ca acum linux poate fi virusat, deci si iphone in viitor vor putea fi exploatate.
Pentru a nu se poate exploata cel mai bine este sa faci update la setarile de securitate pe care le primesti gratuit, cu alte cuvinte updateurile la zi!

Din pacate iti zic multi aveti dispozitive noua generatie dar nu siti sa folositi nici 5% din ce stiu ele sa faca;)

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Era un mare spam

| Hyperion7 a răspuns:

Astfel de anunțuri circulă pe internet de ceva vreme.
E evident că e scam și că nu ai cum sa iei 16 viruși din neant.
E o chestie psihologică care te induce in eroare ca in momentul când vezi asta, intri in panica, le instalezi aplicația și cred că și-au găsit o nouă victimă.
Ideal ar fi ca pe viitor când mai vezi astfel de anunțuri să ieși și să închizi acel tab.
Bafta!

| gargarita222222 explică (pentru Hyperion7):

Și crezi ca dacă am dezinstalat aplicația nu am vreun virus? Mă gândesc să nu fii fost chiar aplicația virusul.

| Hyperion7 a răspuns (pentru gargarita222222):

Cum ziceam și mai sus, eu zic că nu le ardea lor de virusa telefonul, ci de a găsi persoane care sa dea bani pe aplicația "antivirus*

| cfrtobias a răspuns:

Lasa asa fara scanare si ma anunti daca Iphone s-a virusat candva

| KovacsB a răspuns:

Iphone-ul este imun la virusi.Doar daca insisti.Este clar ca era o teapa.

| raulicafarafrica a răspuns:

Nici calendarul meu nu a dat semn cred ca telefonul tau este destul de vechi si ar trebui sa consulti un medic (nu el pe tine, tu pe el) data viitoare sa platesti pentru acea aplicatie si sa mai conulti un alt medic. dupa 43 zile vei realiza ca nu ai invatat tema la educatie fizica si vei fi trimis spre temnita dragonului din Romania. si in caz cu nu am zis consulta un medic pentru mai multe sfaturi chimice. sper ca te-amjutat la problema ta si iti urez o consultare a medicului

| damiden3412 a răspuns:

E teapa si sterge istoricul de la browser datele cookie, daca ai apasat allow sau permite la notificari sa stergi