| anonim_4396 a întrebat:

Am un telefon A7 2018, zilele acestea primind notificare de la software pentru Android 9. Am observat ca de cand am Android 9 pe acest telefon pozele pe care le am se vad mai pixelate si nu doar in galerie patesc asta. Pe Instagram am aceeasi problema, videoclipurile sau pozele pe care le vad sunt neclare. Cum as putea remedia problema?

Răspuns Câştigător
| 1q0p2w9o a răspuns:

Pe Instagram nu ai cum. Instagram e pur si simplu foarte prost optimizat pentru Android si orice poza, indiferent de culori si rezolutie, daca e facuta 4K, HDR, e trecuta in rezolutie 1080p si regim SDR + ca nu pierzi doar rezolitia, ci si datele, detaliile din poza. La video, orice video e trecut in 720p, SDR, 24 fps.

2 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Incearca sa faci poze cu optiunea pro din camera, schimba rezolutia, uita-te daca s-a schimbat ceva dupa update.

| JUNNKiE47 a răspuns:

Nu cred că este posibilă rezolvarea acestei probleme, poate fi ceva legat de rezoluție, însă nu sunt sigur de nimic. Si eu ma un Samsung Galaxy J4+ care și-a făcut update la Android 9, însă nu observ niciun defect, pare că a mai crescut performanța.