| Bianca1203 a întrebat:

Am un telefon Huawei p30 lite și nu știu ce tip de cablu este mai bun pentru el, menționez și în întrebarea trecută, am cumpărat un cablu USB type C de 5V 2A, în magazin mi-a prezentat un cablu de 5A ...acum nu știu care din ele este bun, mă gândesc că ăla de 5A nu suportă încărcarea foarte rapida, cu toate că telefonul meu are din fabrica încărcător fast charge ...asta pe care îl vreau eu e super charge și mi-e sa nu se strice bateria daca o alimentez repede și puternic cu curent.
Sfaturi, păreri... vă rog.
Aaaa, am uitat să menționez ceva, îl duc astăzi înapoi să mi-l schimbe și până atunci vă cer părerea, nu vreau ca telefonul meu sa pătească ceva în caz că schimb cablul cu celălalt de 5A.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce te duci sa il schimbe? E defect? Daca tot mergi la ei sa il schimbe intreaba i pe ei ce cablu usb au.

| Bianca1203 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi se pare că încarcă cam greu, de asta, plus că mi se pare că am fost luată de fraiera, am mai dat și 50 lei pe el

| NLS a răspuns:

Daca ai incarcator ce incarca cu 5A, cumpara si cablu suficient de potent, cat sa suporte incarcare cu 5A. (singura diferenta intre ele presupun ca e grosimea conductorului, si poate vreo rezistență ).

Da, e adevarat ca folosind incarcare rapida, bateria isi va da sfarsitul mai repede, insa:
1) asa a fost proiectat sistemul de incarcare standard
2) spui ca urasti sa astepti, si vrei sa se incarce repede.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru NLS):

Cablu potentlaughing nu am mai auzit asta pana acum, sau cablu viril ai vrut sa zicilaughing

| NLS a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Suficient de gros incat sa sustina 5A.

Răspuns utilizator avertizat