| Anuta2012 a întrebat:

Am un telefon nou si deja i se descarca bateria super repede. E vreo aplicatie sau ceva care sa faca cu adevarat sa reziste mai mult bateria?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca stai toata ziua pe el.De aia.Ti-a spus bine Max dar tot tu esti cu clanta mare.Nu exista asemenea aplicatie.Nici macar nu ai spus ce telefon ai.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Din ceea ce spui, nu rezulta clar care este problema. Fiind telefon relativ nou, se intampla totusi destul de rar ca bateria sa cedeze.

Eu as considera ca e mult mai probabil sa ai o aplicatie care sa tot incerce sa transmita wifi sau 3/4g din cand in cand sau sa tina niste procese active in spate astfel incat telefonul nu intra corect in sleep mode.

Pentru a verifica asta te-as sfatui sa cauti pe google play o aplicatie sau mai multe cu care sa iti salvezi datele tale personale: poze, smsuri, contacte, discutiile din whatsapp, tot ce ai tu ce consideri important. Dupa, da-i un factory reset, adu-l la setarile din fabrica. (Va trebui sa iti salvezi si setarile conexiunii la net mobil )

Dupa ce ai facut asta refa setarile, pune inapoi pozele, sms, etc si nu mai instala nici o alta aplicatie timp de cateva zile. In felul asta determini daca e de la telefon hardware sau software.

Daca e hardware il duci la reparat si macani cu garantia. Vezi daca acopera. Nu are sens, in acest caz sa incerci sa gasesti aplicatii pentru optimizarea consumului bateriei. Deoarece daca este bateria intr-adevar de vina, performantele sale se vor inrautati cu fiecare incarcare. Bateria trebuie schimbata.

Daca este o problema software, vreun programel rebel, instalezi tot ce iti doresti si apoi dezinstalezi in fiecare zi pana cand gasesti vinovatul.

| DenisIonut01 a răspuns:

Aplicatiile care ajuta bateria gen " battery saver " ele iti ingreuneaza telefonul, pe scurt face niste setari pentru a nu consuma bateria. Acum depinde cat folosesti telefonul. Iti pot recomanda sa nu lasi niciodata telefonul sa se stinga. Adica sa ramana fara energie in bateri, mereu la 30-15 la suta pune la incarcat si lasa-l sa se incarce nu il butona, cel mai repede se incarca daca il incarci stins. Bateria o poti calibra dar ai nevoie de root, ai asa ceva?

| Max_David_1994 a răspuns:

Oare de ce crezi că există o astfel de aplicaţie minune?

| Anuta2012 explică:

Am avut una si nu facea nimic -_- de asta intreb wtf, daca nu stii nu mai comenta aiurea. ciao