| Liviu781 a întrebat:

Are cineva idee de ce PC-ul meu tot intra in sleep cand intru intr-un joc? Adica daca stau pe net sau ceva nu are nicio treaba, dar cum intru intr-un joc pot sa joc vreo 5 minute dupa care da sleep PC-ul si nici nu pot sa ii dau Awake sau ceva dupa tastatura sau sa misc mouse-ul, pur si simplu singura varianta este sa dau restart la PC. Precizez ca nu face asa in toate jocurile adica in TF2, SA:MP sau FIFA ( in general jocurile vechi ), dar daca intru in GTA V pot juca maxim 5 minute si imi intra in sleep mode si nici nu pot sa ii dau awake, este foarte stresanta chestia. precizez ca acum 4-5 luni mergea perfect GTA V, adica ma jucam si 8-9 ore pe zi timp de 1 luna si nu avea nimic, dar acum de vreo 2 luni tot imi da sleep si nu stiu de ce, ca asa putea sa dea de la bun inceput si macar stiam o treaba. Precizez ca am facut chestia aia de la Power Options sa dau Sleep pe Neverwinking, dau funda la un raspuns corect...va rog mult numai pot

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca se incalzeste prea tare de la acel joc.

Bula
| Bula a răspuns:

- Verifica in BIOS, daca nu este activat sleep mode sau hibernare la gestionarea hardware a energiei
- Verifica in ce mod lucreaza windows-ul (Desktop/PC sau laptop/notebook)
- Verifica daca nu se activeaza vreun screensaver sau alt program
- Verifica setarile jocurilor care au problema
- scaneaza calculatorul cu un antivirus bun, inclusiv in mod heuristic
- sterge si reinstaleaza jocurile problema, preferabil din alta sursa, sigura

| Loadout a răspuns:

Da-i disable la Sleep Mode din widows sau la Idle power off.

Click Start and then Control Panel.
Click System and Security or System and Maintenance, and then Power Options.
Click Change plan settings next to the selected plan, and next Change advanced power settings.
Click the + sign in front of Sleep.
Click the + sign in front of Sleep after, and set it to Never. If you have a notebook, set the value to Never for both On Battery and Plugged In.
Click the + sign in front of Hibernate after, and set it to Never. If you have a notebook, set the value to Never for both On Battery and Plugged In.
Click OK and then Save changes.