| Florentina0928 a întrebat:

(: Am o altă problemă... se descarcă foarte, foarte repede telefonul.
Exemplu : Am 100%, umblu 10-15 minute pe el, ajunge la 85 % - 80 %.
Uneori se descarcă și singur... angry
Am umblat pe la setări, am oprit aplicațiile, dar nimic...
Credeți c-ar trebui să-mi cumpăr altă baterie? ( Am Samsung Galaxy S Core i9001 )

Fundă + VOT!

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Daca e mai vechi de 2 ani o inlocuire a bateriei ar putea fi necesara dar mai inainte vezi aici:

http://videotutorial.ro/......ial-video/

in link prezentare video mai jos

| CristianCRS a răspuns:

Smartphone-urile intr-adevar folosesc foarte multa baterie, dar nu chiar in felul in care iti consuma tie (eu in acest moment am o baterie umflata si tot ma tine o zi orice as face pe el ).
Asadar cel mai probabil trebuie inlocuita bateria, dar inainte sa iei aceasta decizie poti incerca urmatoarele lucruri.
1.Instaleaza aplicatia Greenify disponibila pe Google Play, ea se va ocupa de aplicatiile si serviciile care consuma bateria, este folosita de foarta multa lume cu rezultate foarte bune
2.Recalibrarea bateriei (in cazul meu a functionat chiar si cu o baterie mai mult decat defecta ) Dar asta se poate face doar daca ai Root!
Downloadeaza aplicatia Battery Calibration disponibila si ea pe google play, instaleaza-o, incarca telefonul pana la 100%, intra in aplicatie si cand telefonul e incarcat 100% va scoate un sunet apoi poti sa apesi butonul Battery Calibration.
Daca nu ai Root si Greenify nu aduce o imbunatatire, cea mai buna solutie este inlocuirea bateriei (mai ales daca are vreo 2 ani).

| AlexL28 a răspuns:

Sa nu faci ce a zis Bogdan, bateriile lithium ion NU se formateaza, totusi este bine ca o data la 1-3 luni sa il descarci complet si apoi sa o incarci complet, dar doar atat

| manuel72 a răspuns:

Telefoanele Samsung au defectul asta de a manca bateriile, pe net sunt coduri secrete ale telefoanelor care iti activeaza/dezactiveaza unele aplicatii si poti mari autonomia bateriei. Uite aici:http://www.soft-telefon.ro/coduri-secrete-la-telefoanele-samsung/
Sau boti baga bateria la congelator cateva ceasuri.La mine a functionat.

| Kennedy97 a răspuns:

Da-i o formatare (revenire la setarile din fabrica) telefonului...al meu facea la fel si i-am dat o formatare.winking

| Mέℓℓ a răspuns:

Te-ai gandit ca aplicatiile iti consuma mult sau pur si simplu uiti sa stingi 3G-ul?

| Bogdan3l123 a răspuns:

Pai cred ca ai uitat sa-l pui la formatat o zi (adica sa-l pui la incarcat o zi intreaga) pune-l la formatat si nu te atingi de el pana nu se incarca o zi intreaga. Funda?