| IeremiaAlin68 a întrebat:

Bună..am schimbat azi cartela, am un Samsung galaxy j6 2018. m-am apucat sa trec contactele de pe vechea cartela,problema e ca nu imi mai apare poza de la contacte. înainte imi aparea atat in agenda cât și in mesagerie acolo in dreptul mesajului acum nu apare decat un cerc cu initiala numelui,inainte imi aparea si fara sa pun eu o poza la fiecare contact.pur si simplu aparea, cum rezolv?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Contactele sunt stocate pe cartela SIM sau in memoria telefonului, DAR nu contin si pozele in locatii.
Pozele persoanelor trebuie sa le asociezi individual din galeria foto ) de pe cartela de memorie SD sau din memoria de stocare a telefonului.

| GPA a răspuns:

Nu poți să stochezi pe o cartelă SIM poze, doar numerele de telefon. Pentru a-ți stoca poza de profil a apelantului trebuie s-o încarci în memoria telefonului sau să folosești contul de google pentru sincronizarea contactelor. Eu te sfătuiesc să folosești Google pentru așa ceva. Când introduci contul de google, automat contactele se vor sincroniza, la fel și datele și imaginea.
Poți folosi sim-ul doar pentru apeluri, eventual îți lași numerele de telefon pe SIM iar la agendă deschizi opțiunile și cauți "export". Exporți numerele de telefon pe care le ai la google. La afișare preferințe folosești doar contul de google pentru contacte, pentru că dacă selectezi și sim-ul, îți apărea și lista de numere de pe SIM, numere pe care le-ai exportat deja la google.

| alecswnq a răspuns:

Nu poti sa pui poza la contact sau chiar si emoji cat timp ai contactele pe cartela ci nu pe dispozitiv