| David23445 a întrebat:

Bună am Telefon Huawei p smart 2021 și eu câteodată când am ceva de făcut cu el și e la încărcat nu e încărcat complet îl scot și îmi fac treaba ce am de făcut și după îl bag înapoi la încărcat și cineva mi-a spus ca afectează bateria dacă îl scot și îl bag înapoi adică mi-a spus să îl las când îl scot la cât are la % și sa îl las să se descarce să nu-l mai bag înapoi că afectează bateria este adevărat?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca faci din asta un obicei, va fi afectata bateria in timp.
Daca se intampla rar, nu are nimic.

In general e bine sa il deconectezi de la net si sa inchizi toate aplicatiile, in asa fel incat in timpul incarcarii sa nu se consume energie.

Cel mai important e sa NU il lasi sa se descarce de tot.
Pune-l la incarcat cand a ajuns la 15-20%.

NU il pune inutil la incarcat cand mai are multa baterie (50-60%, etc).

Scoate-l cand a ajuns la 94-95%.

Cand bateria e goala, sau cand incarca ultimele cateva procente, se incalzeste mai mult decat in rest, si acest lucru ii dauneaza.

O baterie NU trebuie sa inghete, dar in rest, cu cat va fi mai putin calda, cu atat te va tine mai mult.

| David23445 explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult pentru informații nu se întâmplă des destul de rar

1 răspuns: