| BuffaloSoldier a întrebat:

Am un iphone 6. Oare este problema daca il las la incarcat peste noapte? Adica sta la incarcat chiar daca e 100%?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

IPhone-urile, ca si majoritatea telefoanelor, tabletelor sau laptopurilor care se respecta, deconecteaza incarcarea cand ajunge la 100%, deci nu va fi nici o problema.

Chiar daca tii permanent incarcatorul conectat, baterie nu se mai supra-incarca. Din acest motiv, aparetele serioase se pot tine conectate la priza in permanenta, mai ales daca le folosim intensiv si indelungat (de exemplu vizionare filme sau TV online, timp de mai multe ore).

8 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Dennisz raspunsul tau e CHIAR GRESIT, in primul rand 10% era pentru bateriile de dinainte de Lithium, bateriile care contin Lithium e foarte bine sa le incarci inainte de a scade sub 20%, Lithium are o problema foarte, FOARTE GROASA, daca se descarca prea jos nu mai poate fi incarcata

raspunsul la intrebarea ta suna asa:

e recomandat sa nu iti tii telefonul la incarcat dupa ce a ajuns la 100%, insa nici nu inseamna ca o sa se strice prea usor daca il lasi noaptea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Deși teoretic bateria în sine ar fi afectată până în punctul în care poate exploda, practic telefoanele moderne au un circuit de protecție care te protejează de astfel de lucruri, deconectând bateria sau încărcătorul în interiorul său. Trebuie să ai grijă de încărcător totuși, acela poate fi afectat. Dimineața neapărat să scoți încărcătorul și din priză, nu doar din telefon. Un încărcător prost fabricat poate cauza incendii dacă este lăsat în priză fără să încarce.

| aneliram a răspuns:

E ca si cum i-ai da sa manânce peste limitalaughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Dennisz a răspuns:

DA, este o problema.
Telefonul se pune la incarcat cand este sub 10% baterie, iar cand ajunge la 100% se scoate de la incarcat, deoarece lasandu-l in priza, alterezi durata de viata a bateriei, si tinand cont ca este Iphone, preturile de schimbat bateria sunt destul de maricele, zic eu.
Ai grija de el, e un telefon frumos, merita sa "traiasca".

| GazzaRecordsRo a răspuns:

Eu il las la incarcat peste seara si nu se intampla nimic fac asta de cand am avut primul telefon ( Samsung ) la iphone presupun ca nu merge

| DannyDiamant555 a răspuns:

Nu se intampla nimic....am un A5 il tin in fiecare noapte la 100% la incarcat si nu s-a intamplat nimic cu el. Bateria tine la fel de mult si merge la fel de bine, nu cred ca difera treaba asta la iphone.

| Lucian121 a răspuns:

Salut. Daca ai un incarcator de calitate, n-ar trebui sa fie probleme. Telefonul tau stie cand e complet incarcat si se opreste singur.

Totusi, daca vrei un sfat, afla ca bateria va tine mai mult daca tii telefonul incarcat mereu intre 40 si 80%.