| SuSpin_Claus_1993 a întrebat:

Buna am un Samsung s2+ si am o gramada de probleme cu el dupa ce i-am dat reset la soft
1-dupa ce ajunge bateria la 90% se opreste din incarcat
2-cablul de date il citeste ca pe incarcator (nu merge nici stocare in masa nici cu program)
3-cand il sting pur si simplu se aprinde singur la loc..si cate 1 data..arata ca se incarca iar se stinge iar se aprinde si arata ca se incarca si tot asa...
(faza cu incarcatul si usb mergeau perfect inainte de Reset)
doar faza cu aprinsul telefonului singur,,, era si inainte
Sa fie o problema de soft?

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

Nu e chiar asa cum crezi tuhappy In primul rand trebuie sa intri in Rom recovery iar daca ti-ai dat resoftare din rom recovery ar trebui sa stii cum se intra, daca ai dat resoftare din meniul telefonului atunci nu stii, dar int voi explica eu:
1 Inchide telefonul(daca se tot aprinde singur iti recomand sa scoti bateria si sa o pui inapoi fara sa apesi vreun buton)
2 Intra in Rom Recovery
Pentru a intra in Rom Recovery ai nevoie de o combinatie de butoane formata din 2 sau 3 butoane ce trebuiesc apasate in acelasi timp(nu trebuie sa apesi de 5 ori pe un buton cum spui tu)
Sunt 5 astfel de combinatii posibile eu le spun pe toate 5 si tu le incerci, una dintre ele te duce in Rom recovery si una in download mod(tu n-ai treaba cu download mod deci o sa dai cansel apasand volum down)
Power+volum up(de obicei combinatia asta de butoane duce in modul rom recovery)
Power+volum down(de obicei comanda asta duce in download mod)
Power+home(comanda asta duce in modul rom recovery la anumite telefoane android exemplu Lg p500)
Power+volum up+home(combinatia asta duce in modul rom recovery la unele telefoane Samsung exemplu Note 2)
Power+volum down+home(combinatie ce duce in download mod la unele telefoane Samsung exemplu Note 2)
Acum ca ai intrat in modul Rom Recovery trebuie sa stii sa navighezi:
volum up/down= sus/jos
power/search/home= selectare(de regula butonul power selecteaza comanda insa la unele telefoane poate sa selecteze butoanele home sau search exemplu Lg P500 butonul search selecteaza comanda)
back=inapoi(nu la toate telefoanele tasta back functioneaza in modul rom recovery, deci daca nu functioneaza selectezi cu tasta power rubrica back)
acum ca stii sa navighezi in modul rom recovery uite ce trebuie sa faci:
1. Cauta rubrica Wipe data/ factory reset si selecteaz-o
pe urma selecteaza rubrica Yes delete all user data
dupa ce se termina procesul de formatare selecteaza rubrica back(asta in cazul in care nu s-a intors in mod automat in meniul initial Rom Recovery)
Acum selecteaza rubrica Reboot system now\
Telefonul se va reseta, din momentul in care se va aprinde el incepe sa incarce sigla operatorului sau sigla android vreme de 5-10 minute, dupa ce se termina acest proces telefonul tau va trebui sa intre in mod automat in meniul de configurare android exact ca atunci cand l-ai pornit prima data.
In cazul in care nu poti intra in modul Rom Recovery si nici in download mod inseamna ca ti-ai facut un low brick la telefon, lucru ce se poate repara doar la un service Gsm.
Totusi tu incearca ce ti-am spus eu si spune ce ai rezolvathappy

6 răspunsuri:
| panther2007 a răspuns:

Din pacate pentru tine da este o problema soft, ce versiune de android ruleaza telefonul in momentul actual?

| SuSpin_Claus_1993 explică (pentru panther2007):

4.1.2.actualizat recent la service.

| panther2007 a răspuns (pentru SuSpin_Claus_1993):

Va trebui sa iti repui softul ddin nou, fie o faci tu personal fie te duci din nou la un service sau apelezi la cineva. In cazul in care esti din Bucuresti te ajut euhappy

| SuSpin_Claus_1993 explică (pentru panther2007):

Sunt din Craiova...(am inteles ca tr sa fie telefonul stins si sa apesi de 5 ori ..pe un buton..si atunci incepe instalarea.dar la mine..nu sta stins telefonul..cum il sting se aprinde singur dupa 2 sec.ce ar tr sa fac?,,, decat la service..nu?,.

| SuSpin_Claus_1993 explică (pentru panther2007):

Mersi pentru ajutor o sa incerc..sa respect toate etapele

| panther2007 a răspuns (pentru SuSpin_Claus_1993):

Nu e chiar asa cum crezi tuhappy In primul rand trebuie sa intri in Rom recovery iar daca ti-ai dat resoftare din rom recovery ar trebui sa stii cum se intra, daca ai dat resoftare din meniul telefonului atunci nu stii, dar int voi explica eu:
1 Inchide telefonul(daca se tot aprinde singur iti recomand sa scoti bateria si sa o pui inapoi fara sa apesi vreun buton)
2 Intra in Rom Recovery
Pentru a intra in Rom Recovery ai nevoie de o combinatie de butoane formata din 2 sau 3 butoane ce trebuiesc apasate in acelasi timp(nu trebuie sa apesi de 5 ori pe un buton cum spui tu)
Sunt 5 astfel de combinatii posibile eu le spun pe toate 5 si tu le incerci, una dintre ele te duce in Rom recovery si una in download mod(tu n-ai treaba cu download mod deci o sa dai cansel apasand volum down)
Power+volum up(de obicei combinatia asta de butoane duce in modul rom recovery)
Power+volum down(de obicei comanda asta duce in download mod)
Power+home(comanda asta duce in modul rom recovery la anumite telefoane android exemplu Lg p500)
Power+volum up+home(combinatia asta duce in modul rom recovery la unele telefoane Samsung exemplu Note 2)
Power+volum down+home(combinatie ce duce in download mod la unele telefoane Samsung exemplu Note 2)
Acum ca ai intrat in modul Rom Recovery trebuie sa stii sa navighezi:
volum up/down= sus/jos
power/search/home= selectare(de regula butonul power selecteaza comanda insa la unele telefoane poate sa selecteze butoanele home sau search exemplu Lg P500 butonul search selecteaza comanda)
back=inapoi(nu la toate telefoanele tasta back functioneaza in modul rom recovery, deci daca nu functioneaza selectezi cu tasta power rubrica back)
acum ca stii sa navighezi in modul rom recovery uite ce trebuie sa faci:
1. Cauta rubrica Wipe data/ factory reset si selecteaz-o
pe urma selecteaza rubrica Yes delete all user data
dupa ce se termina procesul de formatare selecteaza rubrica back(asta in cazul in care nu s-a intors in mod automat in meniul initial Rom Recovery)
Acum selecteaza rubrica Reboot system now\
Telefonul se va reseta, din momentul in care se va aprinde el incepe sa incarce sigla operatorului sau sigla android vreme de 5-10 minute, dupa ce se termina acest proces telefonul tau va trebui sa intre in mod automat in meniul de configurare android exact ca atunci cand l-ai pornit prima data.
In cazul in care nu poti intra in modul Rom Recovery si nici in download mod inseamna ca ti-ai facut un low brick la telefon, lucru ce se poate repara doar la un service Gsm.
Totusi tu incearca ce ti-am spus eu si spune ce ai rezolvathappy

| SuSpin_Claus_1993 explică:

Frate o noua eroare...cate 1 data arata ca se incarca singur ..chiar daca nu e la incarcat..si mi se tot activeaza modul la volan..singur si se dezactiveaza singur ce ar tr sa fac in privinta asta?