| IvanTudor a întrebat:

Buna, am un Samsung s7 edge si imi apare pe ecran downloading...do not turn off target... oare ce as putea face sa functioneze din nou?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Telefonul vrea sa faca upgrade la Android (sistem), dar are nevoie de timp indelungat (durata poate fi chiar si de peste o ora, in functie de viteza internetului)!

Ce trebuie sa faci?
1. Conectezi telefonul la incarcator (sa nu se descarce bateria in timpul instalarii, ceea ce poate duce la "moartea" telefonului! ).
2. Lasi telefonul sa-si faca "treaba" de durata, pana ce apare afisat "Terminat" sau apar toate icoanele pe desktop (fara alt afisaj de download sau upgrade sistem).
3. Verifici restul aplicatiilor de pe telefon, unele vor trebui upgradate, altele reinstalate, iar unele aplicatii s-ar putea sa nu mai functioneze deloc (cu noua versiune Android).

| Hyperion7 a răspuns (pentru Bula):

Nu e vorba despre acel tip de downloading, ci despre ăsta.
https://images.app.goo.gl/9tiYxGhmhN6YWpwq5
Chestia asta e pusă în sistemul android in caz de telefonul devine inutilizabil și necesită instalarea romului oficial exclusiv prin aceasta metodă.

| Bula a răspuns (pentru Hyperion7):

Pai, aici gasesti toate problemele de (re)instalare:
https://www.tenorshare.com/samsung/samsung-download-mode.html
Oricum, trebuie lucrat cu incarcatorul conectat, fiindca dureaza mult.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Bula):

Depinde,daca a intrat doar din greșeală(se poate întâmpla), atunci poate ieși de acolo fără prea mari bătăi de cap, dar daca e necesara intervenția de instalare a romului oficial, atunci da, într-adevăr, e puțin de lucru.
Mai mult durează sa descarci romul oficial decât să-l instalezibig grin

| Bula a răspuns (pentru Hyperion7):

Ti-am scris inainte, cum se procedeaza.
Pana ce doar se descarca, nu este problema. Daca se opreste descarcarea, atunci o reia din nou la urmatoarea ocazie.

Problema este atunci cand a inceput deja instalarea (dupa descarcare). Atunci, oprirea instalarii cauzeaza defectarea softului si doar cu un firmware se poate porni din nou (la faza de cumparare din fabrica, adica cu toate aplicatiile si setarile facute ulterior - sterse).

| doctorandus a răspuns:

Resoftare cu Odin. Atentie! Daca faci asta gresit il strici de tot.

| Simpatic a răspuns:

Mergi cu el la un service gsm mai bine...

| Hyperion7 a răspuns:

Deci,daca inca mai e acolo, încearcă să apeși simultan volum jos și buton pornire, ia vezi, iese?