| oaldysefu1 a întrebat:

As dori sa stiu cum pot sa instalez jocuri pe cardul de memorie? am un telefon cu android 4.0.3 si toate jocurile le pune pe memoria telefonului si-o normal ca dupa un timp am avut memoria plina..as dori sa stiu..Va rog frumos dau funda!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

"Setari>Stocare>Destinatie de instalare preferata. Apare numaiworriedpatiu de stocare intern al dispozitivului, Dispozitiv de stocare usb, sau sistemul hatareste."

Înseamnă că aşa este "modelul" din fabricaţie : să se instaleze AUTOMAT direct în memoria internă a telefonului ( sdcard, cum zici tu că e afişat pe telefon ).

La aceste modele NU poţi decât să instalezi ÎNTÂI în memoria internă şi apoi să MUŢI aplicaţia pe memoria externă ( cardul SD, sdcard2 cum zici tu că e afişat pe telefon ).

Asta face App 2 SD ( move app to SD ), o poţi seta să verifice AUTOMAT care aplicaţie se poate muta şi o mută direct pe SD card/extern.

Toate cele bune.

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat modelul telefonului...

Am citit celelalte întrebări ale tale şi am văzut că ai un Prestigio MultiPhone 4300 DUO, dar NU am găsit Manual pentru el.

Având în vedere că are Android 4, ar TREBUI ca setările să se facă la fel ca la Samsung Galaxy S III - vezi Manualul acestuia la linkul :
http://downloadcenter.samsung.com/......Screen.pdf

Ca să setezi salvare/instalare DIRECT pe SD card intri la :
Setări > Mai multe setări > Dispozitive în apropiere > Descărcare în : Selectaţi o locaţie de memorie pentru salvarea
fişierelor media descărcate ( vezi Manualul, pag 147 ).

Dacă nu reuşeşti aşa, atunci poţi descărca/instala aplicaţia App 2 SD ( move app to SD ), de la linkul oficial :
https://play.google.com/......ps/details

Toate cele bune.

| oaldysefu1 explică (pentru bursuc001):

Am incercat cu app 2 SD dar cardul SD de la aplicatii zice ca am numai 2 giga total.Dar eu am un card de 8 giga.tut merge cu app 2 SD si nu asa imi apar setarile cum ai precizat.

| oaldysefu1 explică (pentru bursuc001):

Daca intru la setari>stocare>destinatie de instalare preferata. apare numai:-spatiu de stocare intern al dispozitivului, dispozitiv de stocare usb, sau sistemul hatareste.Nu apare ca sa pun Pe cardel SD

| oaldysefu1 explică (pentru bursuc001):

Numele la memoria de stocare interna a telefonului se numeste:sdcard si cardul care l-am bagat este sdcard2

| oaldysefu1 explică (pentru bursuc001):

Dar si programul app 2 SD le muta tot pe cardul sd unde am numai 2 giga nu le muta pe cardul de 8 giga..eu nu inteleg.Nu pot seta sa muta pe sdcard 2.

| bursuc001 a răspuns (pentru oaldysefu1):

"Numele la memoria de stocare interna a telefonului se numeste:sdcard si cardul care l-am bagat este sdcard2 "

La tine asta e problema : memoria internă fiind denumită SDcard, aplicaţia o vede ca un card extern.

În cazul acesta n-am idee cum se poate seta ca s-a vadă aplicaţia.

Eventual, vezi să setezi limba română la aplicaţie, apoi caută mai bine în setările aplicaţiei şi vezi dacă poţi seta cumva un card la alegere...

Sau încearcă cu următoarea aplicaţie similară :
https://play.google.com/......ps/details

| Georgiana_Grigore_1995 a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc mult de tot! Si eu aveam aceeasi problema cu telefonul meu, Allview A4 You Life, memoria lui este de doar 4 GB, dar am cumparat un card de 16 GB si nu stiam cum sa fac ca sa pot folosii acel card, dar acum am rezolvat problema. Multumesc frumos!

| bursuc001 a răspuns (pentru oaldysefu1):

"Setari>Stocare>Destinatie de instalare preferata. Apare numaiworriedpatiu de stocare intern al dispozitivului, Dispozitiv de stocare usb, sau sistemul hatareste."

Înseamnă că aşa este "modelul" din fabricaţie : să se instaleze AUTOMAT direct în memoria internă a telefonului ( sdcard, cum zici tu că e afişat pe telefon ).

La aceste modele NU poţi decât să instalezi ÎNTÂI în memoria internă şi apoi să MUŢI aplicaţia pe memoria externă ( cardul SD, sdcard2 cum zici tu că e afişat pe telefon ).

Asta face App 2 SD ( move app to SD ), o poţi seta să verifice AUTOMAT care aplicaţie se poate muta şi o mută direct pe SD card/extern.

Toate cele bune.

| GaNeA001 a răspuns:

Hahalera, macar ai telefon cu android sa vorbesti? eu am si nu-mi apare nicio "locatie preferata de instalare a aplicatiilor" si am dat la aplicatii.

ON : CE TELEFON ARE ANDROID 4. x? WTF numa tablete au din cate stiu. Telefoanele au 2.x.
Cred ca e nevoie de configurare, sau un program ca sa ti-l instaleze pe card. Am si eu nevoie sad

| oaldysefu1 explică (pentru GaNeA001):

Telefonul meu are android 4.0.3 DA tot nu stiu cum se pune pe card

| hahalera2323 a răspuns:

Setari.aplicatii >locatie preferata de instalare a aplicatiilor si dai pe card

| tiranianuuu a răspuns:

Buna am si eu o tableta Prestigio multipad Ultra 7.0+(PMP3670B) si are o memorie de 2 GO iar eu am mai cumparat un card de 4 GO iar nu-mi apare setarile primare pentru stocare cum dau sau unde dau puteti sa ma ajudati

| Moraru_Beatrice_1979 a răspuns:

Buna, eu am HTC Desire 310 dual sim si am aplicatia Link2SD (am si card sd). Am incercat sa folosesc metoda aplicatiei, App2SD, ca sa mut un joc.
Ce trebuie sa fac ca sa nu mai zica asa:
"Esec, App2SD nu este suportat pe dispozitivul dvs, deoarece dispozitivul are o memorie externa primara ce este emulata de memoria interna."
Mai zice sa mut unele fisiere ale jocului pe Card SD. Cand vreau sa mut unele fisiere ale jocului nu le mai gasesc. sad
Ma poate ajuta cineva?