| anonim_4396 a întrebat:

Buna
As vrea sa-mi cumpar un telefon dar intrucat nu dau o caruta de bani pe unul nou as lua de la amanet.
Voi credeti ca e sigur?
Nu as vrea sa ma trezesc cu politia la usa ca am cumparat ceva item furat.

Răspuns Câştigător
| 120bulevard a răspuns:

Nu te incurca cu telefoanele de la amanet, nu stii in ce scopuri fostul proprietar a folosit acel telefon, nu stii in ce conditie se afla de fapt telefonul la performanta, ma refer la defecte ascunse, exact ca la masinile sh. Orienteaza-te dupa telefoane resigilate, refurbished, sh dar de pe site-uri autorizate, exemplu flip.ro pentru ca telefoanele alea sunt testate amanuntit de acei tehnicieni iar daca se incadreaza in bareme este pus la vanzare, la amanet nu e asa, nu poti stii niciodata cu ce buba de telefon te trezesti iar apoi sa regreti.

| Florian80 a răspuns (pentru 120bulevard):

Ms.frumos pentru raspuns.
Problema e ca ma.gandeam.ca daca si aia de la flip.ro au telefoane furate.adica de unde sa stie si ei ce telefoane cumpara?

| 120bulevard a răspuns (pentru Florian80):

E foarte slaba sansa ca tu sa cumperi un telefon furat de pe flip.ro, un hot de telefoane prima data se gandeste cum sa scape mai repede de el si sa-si scoata bani repede si usor, asa ca va apela la case de amanet, targuri, OLX si etc. Toate telefoanele de pe flip sunt verificate asa ca poti sta cu inima impacata, n-o sa te caute politia niciodata.

| Florian80 a răspuns (pentru 120bulevard):

Ms.frumos pentru raspuns.cred ca ai dreptate?

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp cât ai factura de la amanet ești cumpărător de bună credință și ai ce probleme să îți facă poliția.

| Florian80 a răspuns (pentru suntserios):

Nu fi naiv! S au intamplat atatea chestiuni necurate cu amaneturile.

| suntserios a răspuns (pentru Florian80):

Practic ți ai răspuns singur. De ce ai mai întrebat?

| Florian80 a răspuns (pentru suntserios):

Hai sictir! Te crezi destept nevoie mare?

| suntserios a răspuns (pentru Florian80):

Așa rușine ți s-a făcut de întrebare încât ai sters-o?

| Florian80 a răspuns (pentru suntserios):

Hai sictir!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De la amanet nu sunt furate ca nu le ar cumpara nici ei, de la amanet i ei telefoane incomplete nu au incarcator, deci mai bine i ei de pe olx decat din amanet unde nu il pot proba fara incarcator, pana se vinde un telefon la ei are bateria descarcata.

| NLS a răspuns:

De la amanet eu nu as cumpara, pentru ca nu poti sti cat a fost frecat, si in principiu, cat mai duce bateria.
Insa pe flip.ro daca e cazul, inlocuiesc ei bateria inainte sa ti-l vanda.

Ce buget ai, si ce telefon doresti?
Daca a aparut de mai mult de 3 ani pe piata, nu are sens sa il cumperi, unul nou in acelasi buget e deja mai performant din toate punctele de vedere.

| Florian80 a răspuns (pentru NLS):

Pai aici e "buba" ca unul nou costa de 3x mai mult decat unul din 2020.
De exemplu: note 20 ultra sh costa 2500 iar un s22 ultra nou e aproximativ 5800 ron.

| NLS a răspuns (pentru Florian80):

S21FE e in jur de 2800, si e cam la fel cu S20 Plus (doar camerele putin mai slabe).
DAR ai telefon nou.

| Florian80 a răspuns (pentru NLS):

S21FE e un tel foarte slab si redundant.Nu mi place.dar merci pentru sugestie.

| Lioana a răspuns:

Mai bine cumperi un telefon ieftin si nou, decat unul mai valoros la pret mic dar second hand. Telefoanele second-hand totdeauna m-au dezamagit si m-am scapat repede de ele.
De faptul ca ar putea fi furat nu ai de ce sa-ti faci griji. Hotii nu predau telefoanele la amanet ca pot fi prinsi. Si chiar daca ar fi un telefon furat nu te afecteaza pe tine daca cumperi de la amanet.

| Florian80 a răspuns (pentru Lioana):

Ai si tu dreptatea ta dar?

| carevaescu a răspuns:

Ce buget maxim ai?

| Florian80 a răspuns (pentru carevaescu):

Nu as vrea sa dau mai mult de 2000.nu face!

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna! Incearca sa cauti ceea ce doresti pe Flip.ro. Au o groaza de telefoane reconditionate. Orice marca, orice doresti. Vezi poate gasesti ceva ce sa iti placă!