| DeCeMaiContează a întrebat:

Astazi la scoala am intrat de pe telefon pe un site cu coduri postale deoarece aveam nevoie.Cand am intrat pe acel site mi-a aparut urmatorul mesaj:"Telefonul dvs. Samsung Galaxy J3 2016(telefonul meu) a fost infecat de 54 de virusi".Ce inseamna asta? Cand mi-a aratat mesajul asta am iesit de pe site si apoi am intrat din nou pe el si nu mi-a mai aparut.Credeti ca a fost doar o reclama aiurea? Nu prea stiu ce sa cred.Nu stiu de unde a stiut ce telefon am.In plus, m-am uitat acum pe internet la semnele virusarii unui telefon si nu am avut nici una dintre acele probleme.Voi ce credeti?

7 răspunsuri:
| XYZ02 a răspuns:

E doar o reclama comuna in ziua de astazi.
Acea reclama cel mai probabil te "incuraja" (mai degraba o bataie de joc fata de incurajare) sa descarci un antivirus produs de firma lor.

In general antivirusul este (din reclama) este in mod legal pus pe Play Store,dar este o bataie de joc sa ii spui unui om ca are un device infectat si sa iti foloseasca tie aplicatia din care faci bani.

Developer-ul plateste site-ul pentru reclama, iar el are reclame puse pe aplicatia sa, cel mai probabil un antivirus in acest caz, unde isi scoate banii si face si profit.

Cat despre numele device-ului tau nu e foarte greu de aflat, in setari la "Despre" sau "About" gasesti aceste detalii ce sunt publice pe browser. (Detaliile sunt folosite pe browser pentru a te redirectiunea pe versiunea mobila unde este cazul si sa nu te puna pe versiunea de desktop)

| Yleana a răspuns:

Reclame ca acelea pot face si eu cu o functie simpla de alert in javascript. Sunt prostii.

| Bbbbbbbbbgfddd a răspuns:

E doar o reclama ca sa descarci ceva antivirus, nu baga in seama daca ai antivirus pe telefon scanează telefonul, recomand avg sau malwarebytes.O zi buna

| codrut72029382135983475394 a răspuns:

Reclame stupide, doar e internet. Foloseste un browser cu ad-block (Opera Mini is the best) si se rezolva. happy

| musicislife3 a răspuns:

Sunt doar reclame dar pot fi si hackeri.

| Andrei1859 a răspuns:

E aiurea crede-ma! Si mie îmi apare când intru pe anumite pagini sau site-uri si dau scanare antivirus si nu am nimic. Crede-ma.

| Noru_Alecsandru_1998 a răspuns:

Este decat o reclama aiurea ca sa iti bage in antivirus sau chiar virusi, recomand sa nu dai click pe acel gen de reclame.