| Kriss96 a întrebat:

Buna!
De curand am primit un telefon si nu vreau sa se strice bateria dupa 1 an jumate cum s-a intamplat cu cel vechi (care era Galaxy Spica. poate de asta s-a si stricat bateria asa repede).Si as vrea sa stiu cum se incarca corect un telefon.L-am formatat pe acesta in primele zile si acum il incarc normal,pana e full, dar il bag la incarcat cand mai ramane 10-14% din baterie.E bine asa? Sau trebuie sa se descarce de tot? Sau il incarc prea tarziu? Mi se pare si ca se consuma cam repede bateria.Am vazut ca ecranul imi consuma foarte mult.
Funda!love struck

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde şi cum l-ai formatat...

Bateria se lasă până se descarcă COMPLET şi abia APOI se încarcă iar, altfel se defectează repede şi o poţi schimba!

Cel mai bine ar fi să FORMATEZI bateria astfel :

După descărcarea completă ( când telefonul se închide singur ) se încarcă bateria de 3 ori câte 12 ore.

Bine-nţeles, a 2-a ( şi a 3-a ) încărcare se face DUPĂ descărcarea COMPLETĂ.

Îl laşi să se descarce COMPLET şi să se închidă singur, apoi îl pui la încărcat timp de 12 ore ( telefonul să fie ÎNCHIS în aceste 12 ore ) pentru formatare baterie - şi, faci asta de 3 ori.

Apoi, telefonul se pune la încărcat DOAR când bateria este 0 % şi se închide SINGUR!

Deci, NU este bine cum faci tu.

Toate cele bune şi Sărbători Fericite!