| vladv26 a întrebat:

Buna imi spuneti si mie, de ce pe incarcatorul de la telefon scrie 5.0V,iar pe bateria telefonului scrie 3.7V? Incarcatorul este de la telefon original.Sunt sigur ca este incarcatorul original, deci de ce scrie asa?

1 răspuns:
| Ionait a răspuns:

In primul rand, telefoanele sunt capabile sa isi regleze singure voltajul intr-o anumita masura.

In al doilea rand, ce intrebi tu se invata in clasa a VII-a. Pentru a incarca ceva trebuie ca input-ul sa fie mai mare ca output-ul.

In al treilea rand, nu doar voltajul conteaza. La fel de mult conteaza si amperajul cand vine vorba de incarcarea unui telefon.

Producatorii au facut incarcatorul de 5V pentru a incarca telefoanele cat mai rapid si cat mai sigur.

Cumpara un incarcator de 3.7V si vezi cat de repede o sa se incarce.