| Sara12345 a întrebat:

Mi s-a întâmplat ceva cu cartela sim. E băgată in telefon dar nu apare nimic. Am scos-o și-am băgat-o iar. Spune că n-am semnal si nu e băgata cartela sim. Ce să fac? Dau fundă!

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este defectă cartela SIM, ori slotul de SIM din telefon sad

Verifică cartela respectivă în ALT telefon şi, dacă funcţionează, atunci este bună happy
Dacă nici acolo NU merge, atunci este defectă cartela.

La fel, poţi încerca altă cartelă ( acelaşi operator de telefonie ) în telefonul tău şi, eventual, cartele din alte reţele...
Dacă o cartelă din aceeaşi reţea funcţionează în telefonul tău, atunci NU e nici o problemă cu el.
Dacă funcţionează doar cartele din alte reţele, atunci telefonul este codat.

Dacă NU funcţionează nici o cartelă pe telefon, atunci este defect slotul SIM din telefon.

Toate cele bune.

| Alelulu a răspuns:

Daca s a demagnetizat cartela te duci la sediul retelei de telefonie mobila si iti dau ei alta gratis. Insa daca ai smartphone din ala cu sim taiat daca sim ul nu este luat de la ei direct cu dimensiunile reduse te pun sa platesti happy eu asa am patit. Si stai lin ca daca iti dau alta cartela ai toate contactele si toate optiunile active pe care le aveai happy

| BadSirChaos a răspuns:

Du-te la un magazin al firmei de telfonie mobila de la care ai cartele si spune-le sa ti-o inlocuiasca cu una noua cu acelasi numar, din cate stiu nu costa nimic, daca ai cumparat telefonul de la o anumita firma gen Orange nu va merge cu o cartela Vodafone ca smecherii aia ti-l dau blocat pe reteaua lor.

| scmcristina a răspuns:

Probabil s-a demagnetizat cartela, daca inainte ti-a mers. Mergi la un Orange si iti da alta.

| Cassyvalcea a răspuns:

Poate telefonul'l e codat pe o anumita retea sad

| Bojescu_Ionut_1982 a răspuns:

La fel mi s_l-a întâmplat și mie.am băgat alta cartela în tel și nu mai merge nici aia.