| David23445 a întrebat:

Bună poate afecta bateria dacă nu o încarc suta la suta?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nicidecum, e foarte bine sa o incarci sub 100%, fie ca e 90-99% e foarte bine

| David23445 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc mult pentru informații

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Si la fel de important e sa nu o lasi sa se descarce de tot... (sub 12-15%).
Si a treia regula: nu incarca telefonul haotic si inutil, cand acesta mai are inca 60-50, sau 40% baterie... asteapta sa ajunga la 15%.
Bateriile au un numar fix de cicluri de incarcare, pana la care se incarca la capacitate maxima.
Cand acest numar de cicluri de incarcare s-a atins, bateria incepe si isi pierde treptat (cate putin) din capacitatea maxima de incarcare.
Astfel ca in timp va tine tot mai putin.

Oricum, aceste reguli sunt importante doar daca intentionezi sa te tina mai mult de 2, 5-3 ani.
Pana la 3 ani tine orice acumulator, indiferent de cum il folosesti (dar nu ma refer nici la utilizare non stop, sau 5-6 incarcari zilnic).

| Brizbriz a răspuns:

Cica, ca, baterile pe Litiu (NU conteaza device-ul, telefon, tableta, laptop, trotineta, etc.), chiar ar trebui incarcate maxim 80% si sa nu fie lasate sa se descarce sub 20%

| David23445 explică:

Mă refer la bateria telefonului