| Goddessss a întrebat:

Are ceva dacă imi incarc telefonul chiar dacă nu e descarcat complet?
de ex : daca il încarc la 60%-70% baterie?
Chestia asta il poate afecta mai târziu sau nu?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu cît il incarci mai des, cu atît mai mult va dura bateria, deci poti sa il încarci chiar daca nu este descarcat total.

| Sofer a răspuns:

Nu are nimic. Asa îl încarc și eu când ajunge pe la 40% de exemplu pentru ca în 2 ore trebuia sa plec la munca.

| LPCTSTR a răspuns:

Am scris cuiva raspunsul asta, cuprinde si intrebarea ta.
"Bateriile Li-Ion nu au efecul de "memorie" care este prezent la cele din nichel, deci nu este nevoie de lasarea telefonului pe o duarata extinsa de timp, plus ca telefoanele noi opresc automat incarcarea atunci cand bateria s-a incarcat.
Insa bateriile Li-Ion au si cateva trucuri pentru o mai buna eficineta (eficienta bateriei scade cu 0, 1% pe luna, schimbarea ei fiind necesara la 12-24 luni).
Pentru inceput, faci 3 cicluri "complete" (sau partiale) de incarcare (pana la 100%), lasand telefonul sa se descarce pana la 15-10%, acest proces trebuind repetat odata la 1-3 luni, pentru o "revigorare" a celulelor bateriei.
Descarcarea completa poate degrada mai mult bateria si nu este recomanadat sa se repete constant.
Bateria se descarca pana la 10-20% pentru a evita posibilele degradari cauzate de descarcarile complete, chiar si la nivelul de 5-10% avand foarte putin de suferit.
Dupa aceste 3 cicluri, vei incarca bateria doar pana la 95-97% si nimic mai mult, asta pentru o functionare optima si probabil pentru ca atunci cand o celula moare, o alta celula care nu a fost folosita sa-i ia locul.
Mentionez si ca bateria nu va avea de suferit daca incarcarea este intrerupta, procesul de incarcare putand fi reluat oricand.
Si sa ai mereu grija la temperatura bateriei, daca atinge 50°C incarcarea o va degrada foarte mult.
Poti gasi aici si alte informatii: https://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor/"

| NLS a răspuns:

E indicat sa nu îl lași sa se descarce complet, dar în același timp sa îl încarci cât mai rar, pentru a-i salva ciclurile de incarcare.
Bateriile de smartphone rezista de regula la 500 de cicluri, iar după, încep sa nu mai tina ca la început.
(in fiecare an se va pierde ca. 15% din capacitate).

Daca îl încarci când ajunge la 10%-15% și îl scoți de la încărcat când a ajuns la 90%, il pastrezi mai mult timp pe baricade.

| RKBlue a răspuns:

Telefonul nu are problema. Il afecteaza daca il lasi sa se descare de tot si apoi il pui in priza sau daca il ti mult timp la incarcat desi e la 100%.
Am vazut pe mai multe site-uri ca este bine sa il ti mereu intre 20 si 80% deoarece asa bateria rezista cel mai mult cu timpul.Cu alte cuvinte, nu il lasa sa descarce prea mult, iar daca se intampla nu il incarca direct pana la maxim, caci ii afecteaza bateria.

| Reghqen a răspuns:

Este cel mai greșit lucru pe care îl poți face!
Bateria se încarca odată ce a ajuns la 20% sau sub.
Dacă încarci telefonul când este încă la 60-70%, sau dacă îl folosești în timp ce este la încărcat, sunt amândouă două lucruri foarte greșite de făcut, fiindcă timp de câteva luni și bateria o să se ducă.
Bateria are ciclul ei de funcționare de la momentul în care ai cumpărat telefonul până la momentul în care acesta nu o să mai funcționeze de la vechime.
Ciclul bateriei este următorul: odată ce a ajuns la 20% sau sub acest număr bagi telefonul la încărcat și nu îl folosești și nici te uiți cât la sută a ajuns țimp de 2 ore cam așa, în timpul în care telefonul este la încărcat faci altceva, doar nu trebuie să stai mereu pe telefon. Atunci când s-a încărcat telefonul îl folosești, iar când ajunge iar la 20% sau sub îl bagi la încărcat și tot așa!
În modalitatea asta o să îți dureze ani de zile telefonul și bateria, iar ca să țină cât mai mult telefonul înstalează un antivirus! happy