| GABILUPELISEI5 a întrebat:

Bună seara, am o problema cu un telefon Samsung Galaxie A71, imi arată ca si cum ar fi conectate căștile, dar eu nu le am conectate, nu folosesc căști, nu pot asculta muzica, doar dacă bag castile în telefon, iar când sun pe cineva sau ma sun el pe mine doar pe difuzor pot vorbi! Ce ar putea avea? Lam stins de 20 de ori cel puțin, tot asa îmi arată, am umblat peste tot la sunete dar fără folos!

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Încearcă să cureți portul de căști (are praf sau scame) și după conectează căștile din nou.Ar trebui sa nu mai ai eroarea după ce faci ce ți am zis, dar daca o mai ai, curata mai bine portul.
Bafta!

| oncescu97 a răspuns:

Mufa jack adică mufa de la căști funcționează simplu adică bagi mufa rotundă și ea apasă pe niște lamele în acest fel ea face contact electric. Și primești sunet la căști dar dacă tu de exemplu ai puțin metal sau apă. În mufa. Atunci mufa face contact și telefonul crede ca ai căști băgate în interior. Dacă el „crede asta" atunci nu mai trimite sunetul în difuzor ci direct pe căști. Și aia e problema. Rezolvarea ar fi să cureți mufa sau să o usuci. Deși mai poate exista o problemă. Dacă tu ai băgat căști cu mufa naspa posibil ca ai strâmbat puțin lamele din interiorul mufei. Ca să rezolvi asta bagi ceva. ca un băț și apeși mufa spre exterior ca să deblochezi lamelele. Dacă nici așa nu merge înseamnă ca ai avut pe placa de sunet. O zi buna