| Unomobisnuit2005 a întrebat:

Buna seara, as dori sa trec de la un telefon cu ecran LCD IPS la unul cu ecran OLED Samsung Galaxy S10/S9+ deoarece am mari probleme de vedere la ochi, vad foarte încetosat dar am auzit că displayele OLED, Amoled de la un moment dat se ard rezultând burn. Mă poate lamuri cineva la ce interval de timp se ard? Durează cel puțin 5 ani un display OLED? Vă mulțumesc pentru sfaturi oferite vă pupesi vă doresc o seara frumoasa

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1) Cele folosite de Samsung și alții pe telefoane, nu sunt OLED, si nu suferă de burn in.
Sunt AMOLED, si rezista mai mult decât rezista telefonul, atâta vreme cât nu obișnuiești sa le spargi.

2) diferența între AMOLED și IPS e nesemnificativa, daca ai probleme folosind o tehnologie, vei avea exact aceleași probleme folosind-o pe cealaltă.

Daca vrea sa isi salveze vederea, un om inteligent consulta un oftalmolog, nu își cauta alt telefon.

In general, uitatul în ecrane de orice fel strica vederea, datorita refresh-ului, si a schimbării bruște a cadrelor.
(Ecranele mici strica și forțează și mai mult ochii.)
Acest lucru ne face sa clipim mult mai des decât în mod normal, si pierdem astfel lacrimi, umezeala naturala a ochiului.
Soluția ar fi sa mergi la un oftalmolog sa iti prescrie lacrimi artificiale.

| Unomobisnuit2005 explică (pentru NLS):

Deci daca trec de la IPS LCD la Super Amoled nu o sa se ardă? Mulțumesc mult pentru sfaturi

| NLS a răspuns (pentru Unomobisnuit2005):

Amoled și OLED sunt tehnologii destul de diferite, si doar Oled (de pe televizoare, si mai nou, de pe unele laptopuri) suferă de burn in.

| Unomobisnuit2005 explică (pentru NLS):

Salut bro! Păi și Super Amoled nu are burn? Unele telefoane sunt pe OLX la preturi de nimic tocmai din această cauză... Și sunt modele relativ noi apărute Samsung Galaxy S20/A53 Z flip /fold etc eu as vrea unul care să mă țină măcar 5 ani jumate...

| NLS a răspuns (pentru Unomobisnuit2005):

Am incurcat ceva, si Amoledul poate dezvolta burn in, dar am avut S4 si S7 Edge, folosite ambele intens timp de ~5 ani, si nu au avut nici urma de burn in.

Dar trebuie sa folosesti telefonul cand ecranul e aprins, sa pui ecranul sa se stinga dupa 15sec de neutilizare, si sa nu afisezi AOD.

Plus ca rar rezista un telefon 5 ani, la majoritatea persoanelor.

Iar daca il iei SH, si e vorba de S10, acela are deja bateria varza, nu va tine mai mult de 1 an.

De ce nu iti iei ceva nou daca ai 1200 ron, acela ar avea sanse reale sa tina 5 ani, si tehnologia actuala Amoled folosita in modelele noi e imbunatatita fata de cea de acum 5 ani.

| Unomobisnuit2005 explică (pentru NLS):

Știi ceva cred că o să îmi iau Samsung Galaxy A53...

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

S9 si S10 sunt vechi, am S21+ de cand a aparut si deja e vechi laughing
cauta ceva mai nou de S10!

| Unomobisnuit2005 explică (pentru Simpatic):

Salut frate da cu mare plăcere daca găsesc ceva de buget îmi cumpăr... ceva ce nu se ducă la 1500/2000 de lei ceva până în 1000/1200 de lei.