| costi01 a întrebat:

Bună TPU am achiziționat un telefon după eMAG, și nu știu cat trebuie sa îl las sa se încarce. Mulțumesc anticipat. Dau funda.

Răspuns Câştigător
| alex2009 a răspuns:

Lasa-l sa se descarce pana se inchide si lasa-l in priza 12 ore chiar daca pe cutie scrie ca nu necesita acest lucru. Eu foarte des il las sa se descarce la 0 si toate tipurile de telefon le-am formatat la prima incarcare cu 12 ore in priza si nu am avut probleme si cred ca asa o sa fac si la vitoarele telefoane. Tu sa iei in considerare raspunsul potrivit pentru tine.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O lasi pana se incarca. bateriiler noi nu au nevoie de formatare

| CinevaNou a răspuns:

Pana la anul'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu iti spune cand este bateria plina? Cand iei un telefon primele 2 dati il lasi sa se descarce complet. Cand se inchide il incarci. Depinde si ce telefon e..Al meu arata ce baterie are si cand e inchis. Oricum lasa-l vreo 3 ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Observ ca ai primit unele raspunsuri total aiurite si pe langa asta, ai mai aplecat si urechea la ele. Nu face prostia sa descarci bateria la maxim pentru ca există riscul ca aceasta sa se mai incarce la capacitate maxima. Bateriie din ziua de azi nu se mai formateaza ca acum cativa ani. Tot ce trebuie sa faci este sa conectezi dispozitivul la incarcat atunci cand acesta afiseaza mesajul ''baterie descarcata'', si sa il lasi pana se incarca complet. Dupa 4-5 cicluri incarcare-descarcare, bateria functioneaza la capacitatea ei maxima.
Insa niciodata o baterie Li-Ion nu trebuie lasata sa se descarce pana la maxim!

| FanLenovo a răspuns:

Imi poti spune ce telefon?

In caz ca are baterie Lithium Ion [Li-Ion] sau Lithium Polymer [Li-Po] NU are nevoie de formatare baterie.

Asculta-ma cu atentie, NU face formatare la bateriile pe baza de Lithium.

Nu este recomandata nici consumarea bateriei pana la 0. Daca descarcati bateria la 0 sau daca o formatati, atunci isi va pierde din durabilitate.
Poti sa lasi telefonul la incarcat cat vrei, poti si peste noapte, deoarece incarcatoarele moderne nu mai alimenteaza bateria cand ajunge la 100%.
Dar ceea ce te sfatuiesc este sa nu lasi bateria niciodata la 0%.

Mult succes, sa te bucuri de telefon happy

| EliChan a răspuns:

Bună! La prima folosire a telefonului este indicat sa il lasi pana la descarcarea completa. Iar timpul de incarcare ar trebui sa fie scris pe cartea telefonului.