| Dony20 a întrebat:

Am cumparat un iphone 4 codat pe t-mobile.
Nu stiu cat costa sa il decodez.
Am cartela de reteaua pe care e codat dar e blocata si nu stiu nici codul PUK si nici numarul de telefon.
Am resoftat telefonul si acum trebuie sa il activez cu cartla.
Nu am stiut ca nu este Gevey pentru iphone 4.
1. Daca am avut pe telefon IOS 6.1.3 si l-am resoftat am tot versiunea 6.1.3 sau cea din fabrica?
2.Cat imi ia sa decodez iphone 4 pe t-mobile nu stiu ce tara. Cartela e ROZ complet.
Daca exista gevey pentru iphone 4 va rog lasati un mesaj.

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Decodarea costă între 130-590 lei, DEPINDE de ţară - vezi linkul :
http://iphonedecodari.blogspot.ro/p/lista-preturi.html

DA, există Gevey şi pentru iPhone 4 - vezi linkul oficial :
http://www.gevey.com/gevey-ultra-for-gsm-iphone-4/

La noi îl poţi cumpăra de la linkul :
http://www.shopmania.ro/q-gevey-iphone-4

http://www.shopmania.ro/q-gevey-sim

Toate cele bune.

| Dony20 explică (pentru bursuc001):

Da o exista gevey si pentru iphone 4 dar eu am avut pe el IOS 6.1.3 si l-am resoftat si nu stiu daca are tot versiunea 6.1.3 sau versiunea din fabrica! Poti sa imi spui te rog?

| BSwwatch a răspuns (pentru Dony20):

Pai cu siguranta ai 6.1.3,atunci cand faci resore, pe telefon se rescrie automat ultimul updare de firmware.

| bursuc001 a răspuns (pentru Dony20):

Chiar dacă ai făcut update, el NU s-a finalizat deoarece nu l-ai activat.

Oricum, chiar dacă s-a schimbat versiunea de iOS, poţi face RESTORE din iTunes şi obţii versiunea 6.1.3!

| relian a răspuns:

Da tot ios ala il ai.Cind faci ce spui tu ca ai facut doar setarile se duc ca si cind era nou, nu si ce ai in telefon sau softul.Din ce tare este telefonul Germania? Cauta pe net poti gasi si ieftin acolo max pina in 20 de dolari daca e. Daca telefonul ar fi fost din state te costa 3-4 dolari asa floare la ureche sa decodezi factory.Am gasit si pentru alte tari ceva cu 7 dolari, am dat unui tip de pe aici adresa.Dar nu mai stiu exact ce tara era telefonul.De obicei trebuie sa stii ce companie si tu deja stii ca e T-mobile si compania asta din ce stiu eu este germana si este sin america dar daca spui iphone 4 sigur nu este din america ca T-mobile america de abia acum au bagat iphone si ala 5.Deci cu siguranta este de acolo de undeva Germania sau ce tari mai au ei. Daca folosesti pentru decodare simuri sau cydia ai grija dupa sa nu cumva sa mai faci update la alt ios ca o sa se blocheze telefonul si nu o sa il mai poti activa dupa, decit cu bani buni. Daca exista simuri pentru ios cel ai tu cauta pe youtube scrie acolo unloack iophone 4 ios 6 si cit mai ai tu si iti da acolo siteuri, sau unde sa faci.Sau scrii unloack iphone 4 with gevey sim bla bal. Daca pui in romana gasesti putine chestii.Incearca cu cydia ca e gratis daca gasesti si se poate.Dar tot asa intra cum am zis si scrie in engleza si acolo iti arata cum sa faci, de unde sa downloadezi ceti trebuie redsnow ala si ce mai e.Bafta

| Cristiann25 a răspuns:

Cartela Gevey NU functioneaza pe iOS 6! Pe iOS 5 stiu ca mergea, am umblat eu cu mai multe.Am prieteni care lucreaza sau au service si stiu ca luau pentru o decodare de genul cam 4-5 milioane (vechi) 400-500 lei (noi). Mergi la un service sa ii bage iOS 4/5 si apoi cumpara Gevey ca e mult mai accesibil insa sa stii ca o sa ai probleme cu semnalul si este o smecherie sa-l faci mereu ca altfel nu-l poti face doar inchizandu-l si deschizandu-l! Succes.

| BSwwatch a răspuns:

Chiar daca nu ai cartela poti sa-i faci Hacktivare(practic activezi iDevice-ul fara cartela)doar... ca trebuie sa-i faci si jailbrek, iar pe iOS 6.1.3nu se poate face, doar daca ii faci downgrade la firmware(adica sa te intorci la o vesiune mai veche, gen iOS 6.1.2) cu toate astea eu iti las un link, iar in canalul lui vei gasi toate raspunsurile la intrebari si pe deasupra lik-uri de unde poti descarca tot ce-ti trebuie! http://www.youtube.com/watch?v=cxKDo9aF4pQ

| Hy_Mattyas_1992 a răspuns (pentru BSwwatch):

Eu l-am activat pe ios 7.1 fara cartela si fara jb

| Silviu31 a răspuns:

Salut, am si eu un iphone 4, codat, nu stiu ce retea, ios 7.1 si vreau sa il activez ca sa il pot folosi ca ipod