| DoamnaGasca a întrebat:

Am o problema, contul meu de whatsapp are numărul unei cartele pe care nu o mai am și dacă încerc sa ma conectez pe acel număr îmi cere un cod care vine pe numărul respectiv. As putea cumva sa îmi verific whatsapp-ul fără codul acela (dacă nu ați înțeles ma găsiți pe Instagram @fanart6667), dau funda.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

O cartelă SIM este proprietatea operatorului de telefonie care a elibert-o (Orange, Telekom, Vodafone, etc.).
Atunci când cartela expiră (de fapt numărul de pe ea, nu plasticul) din pricina că nu a mai fost folosită, ea va fi revândută pe piață de către operatorul telefonic. O astfel de cartela cu același număr va putea fi cumpărată de alt om din țară, chiar dacă tu ai cartela SIM veche cu același număr.
Și nu se poate face două conturi de WhatsApp cu un singur număr de telefon. Fiecare cont de WhatsApp are numărul lui de telefon.

În cazul tău este vorba de faptul că WhatsApp nu funcționează fără o cartelă SIM în telefon.

Tu poți să faci un test: să apelezi după o altă cartelă numărul tău vechi de telefon, și să vezi dacă îți răspunde cineva. Dar poate să nu sune dacă numărul nu a fost cumpărat și este într-un magazin la vânzare.

Știu că exista posibilitatea ca un om să cumpere un anumit număr de telefon de la o telefonie mobilă in schimbul unui cost suplimentar. Dar nu știu cum se poate face și dacă mai există o astfel de posibilitate. Contactează telefonia mobilă de la care ai avut cartela SIM cu acel număr. Nu te costă nimic informația. Suni la relații cu clienții.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu l-ai schimbat cand inca aveai inca acel numar de telefon, acum este foarte greu sa-l mai poti schimba, practic imposibil.
Da-i pace, fa-ti un cont nou de whatsapp.

| DeyCj a răspuns:

Nu ai cum.
Ştii că Watsapp-ul ia contactele din agenda telefonului, nu?
Poţi face alt cont cu numărul de telefon ce îl deţii în prezent, şi ai rezolvat problema.Singurul lucru ce-l pierzi este istoricul conversaţiilor.

| Ronnix a răspuns:

Nu, nu iti poti verifica contul daca codul vine pe un alt numar. Iti recomand sa iti setezi numarul curent, doar in felul acesta iti poti verifica contul.