| Scarlett011243 a întrebat:

Am un telefon Samsung galaxy mini 2 si as vrea sa pot naviga pe internet fara MB
Am auzit ca pot cu Wifi, dar cand vreau sa accesez o retea Wifi imi cere o parola.
Ce trebuie sa fac/?

8 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Iti poti cumpara un router wireless (costa in jur de 60-70 lei) Bagi cablul de la internet in el, il setezi (asta e putin mai complicat) si ai net wireless.
De obicei retelele wireless au parola pentru ca daca mai intra cineva se imparte viteza de download/upload la 2, deci scade la jumate. Daca intra 3 persoane pe aceeasi retea wifi, viteza se imparte la 3.
Deci daca iti iei router wifi, pune-i parola.
La toate routerele gasesti manualul de instalare si setare (setarea se face pe pagina lor de web).
Multa bafta!

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Are o parola conecteazate si scrie parola de pe spatele modemului sau conecteazate la alt cineva care are wifi si nu are parola

| Florinapopica a răspuns:

Pe spatele modemului de la calculator e ceva cod. Baga-l pe alahappy si eu am patit-o:*

| Peter28 a răspuns:

Unele retele Wi-Fi pe care le prinzi cu telefonul, sau cu laptopul, vin de la routere. La majoritatea se pun parole, si nu prea ai cum sa le ghicesti. Trebuie sa gasesti o retea care nu are parola, de exemplu: poate are un liceu, sau o facultate, sau un restaurant, Wi-Fi gratuit. Sper ca te-am ajutat. O zi buna iti doresc.

| CrazyKiss a răspuns:

Trebuie sa rogi pe cineva sa vina cu pc-ul la tine si sa sparga codurile, si acolo gasesti parolele.Cineva care se pricepe sigur.

| PaulDaan a răspuns:

Poi sa zicem ca unii oameni isi pot pune parola la wifi deci nu prea ai sanse sa intri pe internet fara MB, dar iti poti cumpara un wifi ii rogi pe cei de la magazin sa il configureze(sau asa ceva) iti alegi o parla sau il lasi liber pentru toata lumea si atat.P.S. un aparat Wifi costa in jur de 100 de lei.

| naomy99 a răspuns:

Pe spapete modemului de unde ai acticat Wifi este Key. Si acolo este parola. Funda?big grin

| Scarlett011243 explică (pentru naomy99):

Daca ai observat, am telefon nu laptop!