| LeGoLaS25 a întrebat:

Am un telefonul Samsung Galaxy J5(2015) aseara am fost pe afara si m-a prin ploaialaughing problema e ca s-a udat si telefonul si nu se mai aprinde i-am scos bateria si si am pus-o din nou si cand se aprinde se aude doar un vibrat si atat?

Răspuns Câştigător
| saxofonistu87 a răspuns:

Indeparteaza-I bateria. Acesta este unul dintre cei mai importanti pasi. Nu te gandi prea mult; apa si electricitatea nu fac casa buna impreuna. Oprirea alimentarii telefonului tau este un prim pas crucial in salvarea lui. Multe circuite din interiorul telefonului vor supravietuii imersiunii in apa cu conditia sa nu fie atasate unei surse de electricitate cand sunt ude.

Indeparteaza cartela SIM. Unele dintre contactele tale importante (impreuna cu alte date) ar putea fi stocate pe cartela SIM. Pentru unii oameni aceasta ar putea fi mai important decat telefonul in sine. Cartelele SIM supravietuiesc bine distrugerilor provocate de apa, dar unii dintre pasii urmatori nu sunt necesari (de exemplu, nu o incalzi). Doar bate-o usor si las-o deoparte pana iti vei conecta telefonul.

Usuca-ti telefonul. Evident ca trebuie sa indepartezi cat mai multa apa cat mai rapid posibil, ca sa nu patrunda in telefon. Scutura-l, dar fara sa-l scapi, apoi foloseste un prosop normal sua unul de hartie (ideal ar fi sa nu astupi cu hartie uda orificiile telefonului) ca sa indepartezi usor cat mai mult posibil din apa ramasa. Indeparteaza cu mana umezeala ramasa.

Indeparteaza orice capace si conectori externi pentru a deschide cat mai multe orificii si sloturi ale telefonului.

Foloseste un aspirator daca este posibil.

Foloseste o substanta care atrage apa ca sa elimini umezeala. Lasa telefonul intr-un bol sau o punga de orez nepreparat peste noapte. Orezul va absoarbe umezeala ramasa. Intoarce telefonul in pozitii diferite la fiecare ora pana adormi. Aceasta va permite apei ramase inauntru sa alunece si, sa speram ca va gasi o iesire ca sa fie eliminata.

Lasa telefonul sa stea pe un prosop absorbant, servetel sau alt tip de hartie. Adu-ti aminte ca scopul tau este sa evacuezi umezeala, nu sa captezi si mai multa. Verifica materialul absorbant la fiecare ora timp de 4-6 ore. Daca umezeala se mentine, repeta pasii cu aspiratorul si orezul.

Testeaza-ti telefonul. Dupa ce ai asteptat o zi sau mai mult, asigura-te ca totul este curat si pare uscat, apoi pune din nou bateria la telefon. Incearca sa o pornesti. Daca telefonul inca nu functioneaza, incerca sa il incarci fara baterie. Daca functioneaza, ai nevoie de o noua baterie. Daca nu, du-ti telefonul la un dealer autorizat. Uneori ei il pot repara. Nu incerca sa ascunzi faptul ca a fost ud. Sunt indicatori interni care dovedesc ca a fost umed.

Dezasambleaza telefonul daca nu porneste deloc. Daca nu te deranjeaza, dezasambleaza telefonul. Intai asigura-te ca ai toate componentele potrivite si stii exact cum se monteaza. Asigura-te ca ai asezat totul la loc asa cum trebuie cand ai terminat. Pe masura ce il dezasamblezi, scutura usor fiecare parte folosindu-te de un prosop si foloseste din nou aspiratorul unde sunt orificii. Daca nu functioneaza nici aceasta masura adreseaza-te profesionistilor.

4 răspunsuri:
| sorinake a răspuns:

Eu am "inecat" 3 telefoane pana acum laughing
La primul (la vremea aia nu se stia de ideea cu orezul) l-am desfacut si l-am lasat pe balcon la soare ore bune. A functionat.
Al doilea l-am tinut in orez 24 de ore. Dupa, nu a mers asa ca l-am desfacut (iti trebuie o surubelnita mica) si am gasit inca apa in el. L-am uscat cu feonul (uscatorul de par). A functionat.
Al treilea nu am mai stat pe ganduri, am dat jos bateria si, fara sa il desfac, l-am uscat iar cu feonul. Ideea e sa insisti. Sa se infierbante astfel incat apa sa se evapore. Dar nici nu trebuie sa insiti foarte mult sa nu aiba de suferit piesele sensibile din telefon. Nu uita si bateria. Acelasi proces.

Multa bafta!

| apz a răspuns:

Scoate-i bateria si cartela sim si pune-l intr-un borcan/punga cu orez. Lasa-l acolo cel putin 12h pentru a absorbi toata apa din el. Apoi reincearca sa-l aprinzi. Daca nu merge, stiu ca garantia nu te despagubeste deoarece a fost greseala ta. Poate ai totusi noroc.

| LeGoLaS25 explică (pentru apz):

Ok mutumesc de sfat.

| Gameru123 a răspuns:

S-ar putea sa se fii stricat bateria de tot