| AnOonnimmm a întrebat:

Care sunt cele mai bune aplicații pentru optimizarea telefonului?

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Eu personal folosesc Android Assistant, o aplicatie care imi arata consumul de RAM/ CPU si aplicatiile care ruleaza in fundal=> de acolo pot merge la fiecare aplicatie in parte sa-i dau oprire fortata.
Inca o aplicatie care face lucrul asta automat este Greenify.
Aplicatiile de genul Facebook, Instagram, TikTok, etc. sunt foarte prost optimizate, ruleaza in fundal si consuma bateria, asa ca o optimizare pentru ele ar fi dezinstalarea sau folosirea alternativei din browser-ul de internet.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Tu.
Faci optimizarea manual.

| Ineys a răspuns:

Nu exista asa ceva. Sunt doar aplicatii care iti sterg fisierele pe care nu le-ai mai folosit de mult timp/cache etc pentru a elibera spatiul de stocare. Optimizare in adevaratul sens al cuvantului nu exista. Daca vrei poti sa-i dai un restart telefonului si asta e cea mai buna optimizare pe care o poti obtine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că există așa ceva. Aplicațiile care se găsesc în Magazin Play, dacă le instalezi, îți încarcă și mai mult memoria și îți vor face telefonul să meargă greoi.