| Mario1994 a întrebat:

de ce costa prea mult 1500-1898 ron acest Samsung Galaxy A5 ( 2017)? Nu vi se pare exagerat pretul? Aproape de pretul S6-ului. Unde gasesc mai ieftin A5 2017? Macar sub 1400 ron. Vreau sa-l cumpar. Dar pretul e exagerat.

23 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca cine e fraier, da bani pe mizeriile de la Samsung. Uite aici telefon care se pisa cu bolta pe A5 2017 si costa sensibil mai putin - http://www.pcgarage.ro/smartphone/motorola/moto-x-style-xt1572-32gb-white/

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Http://www.pcgarage.ro/compara/1409942,1453138
Pot spune ca nu ai nici o legatura cu telefoanele si cu tehnologia.
Daca tu compari un Audi cu o Dacia, s-ar putea sa plangi!

| OnePiece a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios, lasati comparatul de Samsung (si aifon) cu Audi/BMW si a restul lumii cu Dacia... voi comparati sula cu prefectura...

| Clorox a răspuns:

Nu, nu este exagerat pentru ca este la fel de bun ca s6, daca n-ai bani nu-ti lua, si eu vreau multe... Roll with it, we all dowinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi cer scuze domnului GabiDumitrescu, ca's eu expert si ma pot mandri cu asta, fiecare cu ce poate.
Tu poti cu... asa, eu pot cu gradul de Expert TPU.
75% din oameni, comenteaza la o marca/produs/masina si etc, dar daca il intrebi, ba l-ai avut, pai..., am auzit si eu de la prietenu x, de la vecinu y, cei care l-au avut, spun altfel: ba este bun, dar nu compar cu producatorul X.
De ce nu isi permit astfel de afirmatii, pentru ca au vazut, au testat si au ajuns la concluzia ca nu se compara o marca de top, cu orice Chinezarie, nu bat apropo ca piesele Samsung nu ar fi de china, japonia si coreea, aia nu spun, nu spun ca nu nu sunt asamblate la ei sau alte chestii, eu spun ca, marca sau marcile de top, raman de top, sunt testate oricum, au la milionul de bucati, 100-500 presupun defecte, pentru ca si la masini sunt defectiuni daramite la un telefon.
Nu ai ce sa imi reprosezi mie ca vai tu, asta le stie pe toate, stiu, cunosc, am testat, am dat concluzia.
Daca nu a-si fi avut, crede-ma, nu mai dadeam reply, dar testandu-le, m-am saturat de toate stifturile de pe piata, ieftine si bune de aruncat la cosul de gunoi, ca si marca de laptopuri Lenovo, am suficiente date retur+garantie+ banii inapoi, dupa multe sesizari la anpc, din cauza produselor superb de bune!

| OnePiece a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune si tu ce telefoane ai testat si ce laptopuri Lenovo ai testat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnePiece):

Https://www.pcgarage.ro/......dos-black/
https://www.pcgarage.ro/......dos-black/
PRAF. La unu iluminarea i s-a defectat dupa nici o zi de la instalarea windowsului, iar la al 2-lea, camera web nici macar nu exista, era pusa de ornament;), inca unu luat de pe cel.ro touchpad-ul defect, iar un Dell, tot la display, pixeli arsi.
Telefoane: Huawei p8 si p8 lite, p9, si p9 lite, un y6 pro, si un p8 max. La gama Huawei, le-am avut, le-am testat, si s-au dus.
Nu ma incanta ma marca care nu-i pe placul meu 100%.

| OnePiece a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici mie nu-mi place Lenovo IdeaPad, de-asta am mers pe Yoga 500.

OK, te inteleg, Huawei nu-ti place... ce zici de exemplu de OnePlus? Aia chiar au succes si in State de exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnePiece):

Este bunicel ca si telefon, prea putin l-am testat la un prieten, iar el spune ca este multumit, el fiind tot fan Samsung/Apple/Sony.
Acum, iti mai spun si altceva, parerile sunt extrem de impartite si variate, pentru ca, pune un telefon in mana unui cunoscator, el zice si de s7 edge, deoarece el fiind de la o trece de la telefoanele caramida, la unu cu "apas pe ecran cu destu", iti dai seama.

| OnePiece a răspuns:

La eMAG gasesti Huawei P9, care costa cat A5 2017 si ii da clasa.

@RobertN comparatia ta e deplasata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnePiece):

Nici ca se putea mai deplasata utilizator.
Pe cuvant comparati Huawei cu Samsung, hai sa o lasam moarta, am testat suficiente telefoane ca sa imi dau seama ca de fapt doar trei marci de telefoane m-au incantat, unu ar fi Apple, si al 2-lea Samsung, al 3-lea ar fi Sony, nicidecum Huawei.
Nu comparati niciodata un producator cu altul, fiecare are caracteristici diferite, firme diferite, procesoare diferite, componente/piese diferite. Eu am facut comparatia special pentru Gabi, care am vazut ce si cum.

| OnePiece a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce ai tu cu Huawei? De ce sa-mi iau telefon cu 2000 de lei ca scrie Samsung pe el cand mi-as putea lua un Huawei, OnePlus sau Lenovo cu vreo 1400-1500? Suport tehnic? Aia de obicei iti resofteaza Androidul cand ai probleme cu el si gata, lucru pe care il poti face si singur.

Da Samsung face si telefoane bune (raportate la pretul lor), A5 2016, C5, C7, S7, S7 Edge... dar face si chestii overpriced (A5 2017) si mizerii de telefoane in general (toata seria J 2015/2016 mai putin J7 2016, J3 2017, plasticaraile de telefoane care se mai gasesc gen Core Prime and stuff)...

iPhone isi are motivele lui de a fi cumparat, dar 95% dintre oameni il iau sa se dea mari cu el/sa-si faca poze cu el la oglinda din WC/sa "fie in ton cu lumea", nu de a-l folosi la capacitatea lui maxima. Pentru asta oricum iti trebuie jailbreak, si pierzi garantia.

La Sony imi place Z5 Premium pentru ecranul 4K dar recunosc ca nu sunt in pas cu ce au mai scos ei in ultima vreme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OnePiece):

Ma userule, prietenii mei lucreaza la diferite service-uri autorizate precum Samsung, Huawei, Sony si etc, si eu ii intreb in privat, ba fratilor, una peste alta, ce parere aveti de marcile de top pe langa china, isi pun mana in cap.
Cunosc ei mai bine decat mine de ce, Samsung a facut o mare gafa cu bateriile atunci, corect si perfect real, nu zic nu, trebuiau sa verifice mai cu atentie, dar ma rog, au pierdut oricum suficient.
Nu mai spune de marca de top pe langa celelalte, nu isi are rostul, i-am dat prietenei iphone 6s-ul meu, si eu tin un s7 edge si un j5 2015, merg brici frate, am tinut Huawei, se bloca, am tinut Motorola, l-am spart de fata cu 25 de oameni, pai un mail sa nu-l pot citi ca se supraincalzeste, nu ma pot juca linistit sau sa vad un videoclip full hd pe Youtube ca isi da restart, da-o-n colo de treaba ca nu ai ce sa imi spui.
Raportat la pret, daca pretul este mare, si marca ok, merita, pe cand un pret mare si un produs prost, se va simti imediat la rating pe internet.
Nu poti sa-mi spui mie ca Huawei si zte gen, este o marca ireprosabila. Si Samsung o fi avand buguri dar nu in halul ala, nu mi s-a intamplat sa imi faca lag, decat la multe aplicatii rulate deodata si jucandu-ma, de ce sa nu recunosc, dar nu compar una cu alta.
Compar masina, pentru ca asa este, ce compari tu Audi cu Dacia, niciodata, audi marca de top, dacia este la inceput.

| OnePiece a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am un Huawei P9 lite si nu mi s-a intamplat niciodata sa se blocheze in timpul jocului sau in timpul vederii de filme full HD. Se mai bloca din cand in cand, dar doar cand se bagau anumite scripturi si alte prostii in Chrome, sau eventuale buguri de launcher, dar niciodata n-am fost nevoit sa dau restart. Am folosit un iPad Mini 2 cu iOS 9 si INDIFERENT ce rulam (Facebook, Safari, Chrome, orice joc) aplicatiile cadeau pe banda rulanta, pe o baza regulata. RAM managementul era de asemenea sub orice critica. Degeaba are iOS. 1 GB de RAM = 1 GB de RAM.

Am testat si Galaxy A5 2016, sincer e bun telefonul, dar nu se misca asa fluid ca P9 lite.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OnePiece):

Hai breh, oricit as avea eu ceva cu Robert de obicei, aici trebuie' sa te contrazic. macOS si iOS au un memory management excelent, iar asta nu de ieri-alaltaieri. Uneori e si de noroc. Eu am unul dintre cele mai proaste laptopuri facute vreodata de Asus (K70AB) de prin 2008 si inca merge bine-mersi, chit ca in curand o sa ii crape de tot a doua baterie. Legat de telefoane, depinde si cate mizerii baga in UI Samsung sau ceilalti. Uitati de exemplu pe ce terminale ruleaza uneori ROM-uri custom de Android ca sa va dati seama cate rahaturi sunt bagate in astea aranjate de producatori ca Samsung. Eu de exemplu am vazut ca a portat cineva un Cyanogen cu Marshmallow pe ZTE Open C (care e uber low-end raportat la Marshmallow, 512 RAM si Snapdragon 210) si toti utilizatorii erau super-incintati. Daca nu imi crapa nimic fizic la el pana in primavara, o sa ii pun si eu un Cyanogen de curiozitate. tongue

| OnePiece a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu la iPad Mini 2 tineam 3-4 aplicatii deschise si cand comutam pe urmatorul tab incepea sa se reincarce ca naiba, mai ales de cand am instalat iOS 9. De asemenea lagul de pe iOS 9 este inacceptabil. Pe iOS 6 si respectiv 8 mergea mai bine, iar fanii Apple o tin intr-una cu a lor "pai da ma poti sa pastrezi iPhone-ul mult timp pentru ca Apple ofera update-uri" pe dracu, ei ofera update-uri doar ca sa-l incetineasca si sa te faca pe tine sa iei unul nou si implicit sa le bagi bani in cusca...

macOS Sierra totusi e bun in privinta asta, merge si pe PC-uri din 2007 (cu cel putin 4GB de RAM) daca stii cum e cu hackintosh-urile. Pe cei de la Apple incepe sa-i doara in fund in privinta hackintosh-urilor. Ei nu prea mai fac profit de-acolo.

| OnePiece a răspuns (pentru OnePiece):

Rectific, este vorba de iOS 7 (si respectiv 8).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OnePiece):

Hai ca au ajuns si Mini-urile la preturi acceptabile.

| OnePiece a răspuns:

Moto X Style se gaseste la 1400 de RON si e peste A5-ul asta. P9 lite se apropie mult de A5 2017 si costa 1000 de RON. La fel si LG Nexus 5X. Xiaomi Redmi Note 4 il depaseste pe A5 si e vreo 900 de RON. Mi 5s ii da clasa la fel ca si Huawei P9.

@Adriana daca chiar vrei Samsung, mai pune vreo 200 de RON si ia S7...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OnePiece):

1300 chiar, vezi linkul meu de mai devreme apropos de X Style.

| frunzarescu a răspuns:

Un A5 2017 sub 1400 lei nu gasesti.
Ai aici un link http://bit.ly/2kZNh0j unde gasesti cu 1900 lei sau aici http://bit.ly/2kKuiIJ la 1737 lei unde ai un cupon de reducere de vreo 20 lei 1X24MBDI

| DrowRanger a răspuns:

Pana si varianta de A5 din 2016 costa 1400 de lei. Si mie mi s-a parut putin exagerat. Nu cred ca o sa gasesti varianta din 2017 prea curand.

| CatalinBosssu a răspuns:

Iti spun drept si la modu serios! Vrei sa stii care e cel mai tare telefon care bate aurile(A) si esurile(S) si tot?
Ei bine cauta Huawei honor 8 este cel mai tare telefon! Il am si sunt ffff multumit de el.