| Xenoverse a întrebat:

Detin de anul trecut un Samsung Galaxy A5 2017, il folosesc mai mult pentru jocuri gen Asphalt 8 si Angry Birds si problema este ca de la ultima actualizare a androidului, bateria din telefonul meu nu mai tine mult, am umblat in setari dar nimic, ce sa fac? Dati-mi sfaturi, ofer funda.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este normal daca joci mult pe el.

| sierra1 a răspuns:

În general, producătorii stipulează că un acumulator are o durată de viaţă de 300-500 cicluri. Dacă îl încarci zilnic înseamnă că bateria ta se apropie de finiș (adică ți se arată o baterie nouă la achiziție)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Schimba i bateria, dul in servis.

| Xenoverse explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am garantie pe el, il duc inapoi la magazinul de unde l-am cumparat si le spun care e problema.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Xenoverse):

Da sa ti dea altul

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa verifici ca toate celelalte aplicatii sunt inchise; mai mult, verifici ca actualizarea lor sa nu se faca nici in fundal (unele aplicatii se conecteaza la internet fara ca tu sa stii, pentru ca asa le-a setat producatorul; dar tu poti sa opresti aceasta conectare).
Gps-ul consuma cel mai mult din baterie; dupa el, wifi-ul. Luminozitatea sa fie cat mai mica -asa e buna si pentru baterie si pentru ochi.
Ti-ar fi bun si un acumulator extern. Iar pe viitor ia-ti un telefon cu baterie de 4000mAh sau mai mare.
In mod normal, Android 8 este facut sa salveze bateria. Si tot la fel de normal este ca si bateria la un telefon trebuie schimbata o data pe an.

| Xenoverse explică (pentru anonimg):

Deocamdata am Android 7 pe telefon.

| Bogdan70001 a răspuns:

Da pai orice telefon odata cu un update mai mare vin si probleme de genul + ca, chiar tu ai zis ca il foloesti numai sa te joci pe el deci este clar

| Xenoverse explică (pentru Bogdan70001):

Inainte aveam alt Samsung model A3 si pe el jucam 3 ore pe zi si bateria tot ma tinea mult, pana cand am luat A5.

| vilaflorin a răspuns:

Cauta pe net o actualizare mai veche a telefonului tau, descarc-o si dupa ce o instalezi o sa fie ca inainte!