| AlexSinol a întrebat:

Dețin un telefon Samsung Galaxy S3 Neo de mai bine de 3 ani. Eu îl folosesc cam 3-4 ore pe zi și am schimbat până acum bateria o singura data. De ceva timp, însă, autonomia a scăzut drastic, trebuie să îl incarc de 2 ori pe zi. De schimbat nu am de gând să schimb telefonul, merge foarte fluid, aproape ca in prima zi, chiar dacă dispune doar de 1, 5 GB RAM și un procesor Quad-Core 1.4 GHz. Merge foarte bine pe Facebook, Google, rulează foarte bine filmele, chiar și unele jocuri mai solicitate, ca și Asphalt 8 de exemplu. Am văzut astăzi pe internet că ar fi o baterie originală Samsung pentru S3, extinsă la 3000mAh, în condițiile în care bateria standard are 2100mAh. Intrebarea mea este: se merită să achiziționez o baterie nouă de 3000mAh (costă cam 100 lei)? Cu cât va fi mai mare autonomia față de cea de 2100mAh și cam cât ar ține pentru o utilizare de 3-4 ore pe zi? Va multumesc anticipat!
Ofer și funda!

9 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Ce sa faci cu un amarat de S3 NEO in 2018, este praf telefonul.Da poate ca l-ai intretinut tu sa se miste ca in prima zi, dar acum si unul nou este praf...Atat iti spun, esti in 2018, i-ati si tu un telefon macar decent

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Bogdan70001):

Tu ce intelegi prin "telefon macar decent?" Merg toate aplicatiile de pe google play fara intreruperi. Poate pentru ce are el nevoie e suficient, pentru ce sa faca o investitie de cel putin 1.500 de lei cand are deja ce are nevoie? Te trezesti tu sa vorbesti pe langa subiect.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru EusebiuPWN):

Ce merg toate aplciatiile de pe PlayStore laughing De unde ai scos-o happy Ce sa maerga pe un amarat de Android 4.2? Pe langa asta nici nu suporta noile update-uri de la aplicatii populare precum Facebook, Messenger sau Whatsapp. Uite sa facfa un mic test, sa-si instaleze Helix Jump si sa-mi zica cum merge.un joc popular de pe PlayStore.
APP prin telefon decent (in 2018) ma gandesc la un Octa Core, 2GB RAM, 16 GB ROM si Android 7.0.

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Bogdan70001):

Am aruncat o privire prin intrebarile tale, se pare ca ai un "xiaomi redmi 4x", luat destul de recent banuiesc, iti dai seama ca ai dat 600 de lei pe un telefon cu ecran hd(in 2018 cum zici tu), bineinteles ca si s3 neo are tot rezolutie hd, diferenta e ca a fost achizitionat in 2015. Te asigur ca merge orice aplicatie de pe "PlayStore", aplicatie, nu joc. Poate pe el nu il intereseaza jocurile, asa dar nu sinte nevoie de un upgrade. El intreba daca achizitionarea unei baterii externe i-ar rezolva problema, n-a venit sa-ti ceara tie parerea despre telefonului lui.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru EusebiuPWN):

Oi avea eu rezolutie HD, dar am si 3GB RAM si 32GB ROM, Octa Core, soft modificat de MIUI, deblocare faciala etc etc.Si pe langa asta practic i-am dat un sfat...nu se merita.Banuiesc ca nici nu ai de unde sa stii cum mai sta Facebook-ul in ultimele versiuni, pentru ca S3 NEO clar nu le suporta.

| AlexSinol explică (pentru EusebiuPWN):

Tin sa mentionez ca joc destul de frecvent si jocuri pe telefon, iar Helix Jump ruleaza chiar foarte bine. Am facut un root telefonului si am instalat un Android 6.0 si merge chiar foarte bine. Mai detin un Huawei Nova, pe care, insa, nu il folosesc prea des pentru ca iasa singur din aplicatii, chiar si in timpul jocurilor, lucru care nu se intampla la S3 Neo. Cu toate ca Huawei-ul are 3GB RAM si procesor Octa-Core 2.0 GHz, iar acest Samsung doar 1.5GB RAM su procesor Quad-Core 1.4 GHz, am constatat ca S3-ul se descurca mai bine. De aceea sunt foarte multumit si placut impresionat de calitatea lui S3 Neo si as vrea sa rezolv problema cu bateria lui. (Ps: am 15 ani si chiar folosesc telefonul frecvent pe Facebook, Messenger, Instagram, jocuri si se descurca excelent)

| EusebiuPWN a răspuns (pentru Bogdan70001):

Tot acelasi **** faci pe el.

| EusebiuPWN a răspuns:

La fel, detin un s3 Neo din 2015, am avut aceeasi experienta cu bateria, a trebuit sa o schimb anul trecut pentru ca se inchidea cand avea el chef. Telefonul se misca in continuare si imi satisface nevoile, deci nici vorba de schimbat. Daca iei bateria externa gandeste-te ca o sa o ai si pentru mai tarziu, cand o sa ai un alt telefon, ceea ce nu e un lucru rau. In acelasi timp ai putea sa-ti iei o baterie noua, care e mai ieftina. Tu alegi.

| RadikalGamer a răspuns:

Ca să răspund la întrebare, nu ca alți indivizi de aici care cred că un telefon chinezesc e mai bun decât un flagship de acum ceva timp cu un custom rom laughing, am văzut că bateria aia de 3000mAh e ceva mai groasă și nu știu cât de "oficială" e. Eu personal aș merge tot pe bateria originală, nu aș suporta să am un telefon mai gros, mai ales când S3 renumit pentru cât de subțire a fost. Plus că ai spus că erai mulțumit cu bateria de dinainte.
Nu știu dacă e neapărat o problemă de la baterie, încearcă să vezi ce aplicație mănâncă cel mai mult și poate rezolvi problema mai ușor.