| nuamnume0000 a întrebat:

Bună tuturor! Am primit un apel necunoscut, dar numărul apărea (adică cifrele) și când m-am uitat să văd cine este apărea că nu este număr din România și l-am lăsat să văd până când poate să sune. A sunat timp de 5 secunde și când a văzut că nu a răspuns a închis. M-a tentat foarte mult și chiar voiam să îi răspund sau să îl sun înapoi dar credeam că dacă îi răspund se va întâmpla ceva rău. Doar o dată m-a sunat pentru că după aceea am blocat acel număr. Acum o lună sau două tot așa m-a sunat un număr din România dar tot așa nu l-am cunoscut, dar acesta a ținut mai mult, m-a sunat doar o dată și atât. Ideea este că eu nu țin legătura cu nimeni în afară de părinții. I-am spus mamei că m-a sunat un număr din afară și mi-a spus "dacă tu îți dai numărul oricui, ce să îți fac eu"? Și tot își ține părerea ei că oarecum eu mi-am pus numărul pe rețele de socializare public, dar nu este așa. Care este scopul acestor telefoane necunoscute? Ce vor de fapt să facă?

Răspuns Câştigător
| nevermind1234 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic dacă raspunzi. Doar sa nu suni tu înapoi. In orice caz, orice ar vrea să-ți vândă, sa te convingă, etc zici ca nu te interesează si gata. Nu toată lumea care te sună îți va crea probleme. se mai întâmplă sa formeze greșit, si atunci își cere omul scuze si nu te mai deranjează. Blocheaza numai pe cine insistă și te bate la cap cu tâmpenii. Altfel, poate e cineva cunoscut, sau de la operatorul tău de rețea, de la bancă, școală, etc.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E bine ca nu ai sunat inapoi. De multe ori sunt inselaciuni. Nu este cum spune mama ta. Sunt unii care se ocupă cu asa ceva si formeaza numere aleatorii. Am fost sunat si eu de multe ori.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îți vândă ceva sau să te înșele.

| mi25 a răspuns:

Motivele sunt trei.
1. Greseala la formarea numarului.
2. Sicane.
3. Numere la care daca suni iti incarca factura, in folosul celui care a sunat.
4. Comert online, cel mai des cu inselaciune.
5. Altele.