| Daniel09857 a întrebat:

sunt frecvent sunat de numere ciudate din Tanzania, Cipru si cateva tari din Africa de Sud, am citit pe net ca nu trebuie sa raspund si sa nu sun inapoi (nici nu aveam de gand) insa pur si simplu nu mai suport, ce as putea sa fac sa nu mai ma sune, dau block la de fiecare data cand primesc un apel insa sunt sunat de pe alte numere, sunt zile in care sunt apelat de 2-3 ori, ma suna si noaptea uneori cand dorm... m-am gandit sa schimb numarul, Astazi am fost apelat de un numar din Tanzania si noaptea trecuta am fost sunat de 2 ori de un numar din Mozambic, ma gandesc foarte serios sa imi schimb numarul de telefon, dar sunt pe abonament, ce altceva as mai putea sa fac? Va rog un raspuns cat mai rapido

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Atentioneaza firma de telefonie la care ai cartela; de multe ori firma este in complicitate cu aceste numere

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dacă telefonul nu are opțiunea aceasta, atunci descarci o aplicație care poate să blocheze numerele internaționale necunoscute (de genul "Blackberry list).
In nici un caz să nu răspunzi, pentru că vei fi taxat.

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Am vrut să spun "blacklist" (adică lista neagră a apelurilor telefonice nedorite).

| denisTiky a răspuns:

Pe mine ma suna niste numere dubioase, de obicei telefonul imi arata de unde sunt dar acum scrie acolo "Necunoscut" si am incercat sa sun dar nu am credit ((=. intr-o vreme avem niste prieteni care faceau farse cu jokesphone sau juasap si cand trimite farsa te suna un numar (random). Poate cineva incearca sa isi bata joc de tine, dubios ca si pe mine m-au sunat 2 numere (din pacate nu am apucat sa raspund) dar chiar sunt cuiros ce se afla la mijloc.

PS: Eu sunt pe Orange!

| Xaya a răspuns:

Si mie mi se intampla dar nu asa des. Sunt scammeri carora daca le raspunzi te taxeaza grozav pe abonament. Vorbeste cu angajatii de la reteaua unde esti abonat(a) si daca e nevoie schimba-ti numarul de telefon dar nu garanteaza nimeni ca nu se va intampla la fel. Eu eram pe Vodafone si nu mi se intamplau chestii de genul dar de curand m-am mutat la Telekom si am inceput sa primesc apeluri din Albania, Italia cred... Daca esti pe Telekom e clar

| Daniel09857 explică (pentru Xaya):

Sunt pe Orange, din Albania primesc constant, de la persoane cunoscute si nu se percep taxe mari, nu apare nimic in cont suplimentar, asta stiu sigur, se scad doar minutele internationale daca sunt din Albania si cred ca si la Italia e la fel... Taxe uriase am auzit ca se percep doar daca sun sunat/sun la numere din afara UE cu exceptia Canada Usa, Rusia, tarile mai importante

| sorin_6068 a răspuns:

Da unul dintre numere

| Daniel09857 explică (pentru sorin_6068):

Asa se cere ceva? Sa sti ca nu esti la bunica-ta la tara sa ii ceri porumb, tarane!

| SashaMalmed a răspuns:

Si mama mea pateste la fel. Ea este la abonament Orange, iar eu la Vodafone. Ce este interesant este ca doar pe ea o suna numere din alte tari. Da. si o suna si noaptea. cu prefix din China, Spania, Africa, Italia, Bulgaria etc. Din cate am inteles oamenii din alte tari formeaza numere aiurea de cand a fost adaugat rooming-ul.

Si am observat că doar la Orange se intampla asta, te sfatuiesc sa te muti la Vodafone. Aici nu te mai suna nici un numar din alta tara laughing