| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor!
Sper sa nu deranjeze aceasta postare, însă as avea nevoie de părerile dv.

As dori sa vând un telefon însă persoana care ar dori sa îl achiziționeze ar vrea sa îl trimit prin curier, am discutat telefonic, mi-a lăsat adresa, însă sunt puțin sceptică. Este vorba de un telefon de aproape 4000 lei.

Voi ați trimis lucruri valoroase prin curier?
Am citit pe diferite forumuri cum ca au primit în schimb o machetă (l-a înlocuit clientul) sau ca au primit bani fake, încât am început sa ma panichez puțin și m-am gândit să apelez la cunoștințele dv.

Cum ar trebui sa procedez? Este o metoda sigura Cargusul? Sunt șanse să pierd mai mult, clientul făcând vreo mârlănie?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cere-i numarul de telefon, "sa-l poti suna cand ai expediat telefonul". Daca ti-l da, il suni "pentru verificare", sa nu fii scris gresit numarul. Daca-ti raspunde, poti trimite cu plata in ramburs. Astfel vei avea siguranta primirii banilor.

Si tu sa fii serios, trimite-i telefonul decodat, fara sa aiba vreo parola, care sa-l faca inutilizabil!

3 răspunsuri:
| 1997onur a răspuns:

Da de ce nu mergi personal e mai bine așa.

| alzr a răspuns:

Buna, nici eu nu am incredere sa trimit telefoane prin curier, mai ales la asemenea sume mari. Eu te sfatuiesc sa il vinzi prin Flip.ro sau TotalConvert.ro (eu am vandut catre ambele si sunt 100% de incredere si sigure).
Cat despre vanzarea ta cel mai bine este sa te vezi fizic cu clientul (eu totusi cand ma vad cu ei imi fac niste scenarii tampite ca ar putea fugi cu obiectul pe care il vand sau m-ar bate si apoi ar fugi cu obiectul si mi-ar fura si din bani sau alte lucruri pe care le am la mine, asta e mintea mea, asa gandesc, desi niciodata nu s-a intamplat asa.)

| anonim_4396 explică (pentru alzr):

Nu ma pot vedea cu clientul sunt 400 de km. Dar ma gândesc ca nu se poate întâmpla nimic grav.Nu?
Având in vedere ca gestionează situația cei de la Cargus.