| aura167 a întrebat:

Buna tututor.
am si eu o mare problema.
de curand mi-am cumparat un Samsung GRand neo si nu stiu sa folosesc cablul de date,am tot incercat sa-l bag in unitate si imi zice ca nu am nu stiu ce aplicatie, am instalato si tot nu merge, nu ma lasa sa sterg nimic dupa card si nici sa adaug.
Miau cerut sa instalez 3 aplicatii:service pack 3, transfer file pentru android OS sau windows media player.Le-am incercat pe toate si tot nu i-am dat de cap.
va rog ajutati-ma happy dau funda.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Ai scos cardul si l-ai folosit intr-un card reader? E posibil sa fie protejat. Incearca sa-l formatezi prima data cu telefonul, sau scoate cardul si conecteaza-l printr-un card reader la pc si vezi daca te lasa sa cpoiezi, stergi...

18 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Instaleaza asta:
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP
Mai jos ai 2 variante. Descarci varianta simpla Kies, nu Kies3.

| aura167 explică (pentru horia2012):

Nu merge...imi zice la jumatate k nu sunt conectata la internet ..sa verific conexiunea si sa incerc din nou....care e fazaa?

| aura167 explică (pentru aura167):

Sau mai este o chestie...imi merge..bag cablu de data nu stiu ce..intru pe card si telefon.dar nu pot sa sterg nimic dupa card, zice sa scot nu stiu ce protectie..si nici nu pot sa bag cv pe cad.happy

| aura167 explică (pentru horia2012):

Nu stiu ce este ala un card reader dar nu cred ca am facut asta., de cand l-am cumparat.
l.am avut mai intai intr-un LG dupa aia l.am schimbat la un Samsung star 2 si acum in Samsung grand.
o sa incerc sa.l formatez cu cablu bagat in pc.si te anunt daca merge laughing
dar dc nu ma lasa sa instalez programu ala care mi l-ai recomandat tu?

| aura167 explică (pentru horia2012):

I.am dat acum formatatare card si tot nu merge. pozele si muzica, etc tot acolo sunt..imi zice acelasi lucru.k sunt write-protect...

| horia2012 a răspuns (pentru aura167):

Vezi alta varianta de Kies:
http://www.softpedia.com/get/Internet/Telephony-SMS-GSM/Kies.shtml
un card reader e un cititor de carduri, ca astea:
http://www.pcgarage.ro/cititoare-carduri/
te ajuta foarte mult sa citesti, copiezi, scrii toat etipuriel de carduri.(telefoane, aparate foto).
In legatura cu cardul tau e protejat la scriere. Nu il poti formata cu telefonul. Incearca sa copiezi (ar trebuie sa te lase sa copiezi de pe el) tot ce ai in PC. Ori iti cumperi un card reader sau faci rost de la cineva sau faci rost de un "adaptor microSD" ca asta:
http://www.cardurimemorie.ro/adaptor_microsd_sd/114.htm
(in el bagi cardul microSD din telefon si daca te uiti in poza, are o sagetuta mica (langa iun buton) pe care scrie "Lock". Din butonul respectiv se blocheaza si deblocheaza la scriere cardul. Alt solutie nu ai (in afara de a cumpara altul). Exista si posibilitatea sa se fi defectat pentru ca nu sunt prea rezistente. Plus ca l-ai trecut prin 3 telefoane, fiecare cu softul lui.
(nu ar trebui, dar se intampla).

| aura167 explică (pentru horia2012):

Am adaptor microSD k mi-a dat cu tot cu card cand l.am cumparat.dar nu am slot dala in pc ca sa pot sa-l folosesc.

| aura167 explică (pentru horia2012):

Programul l.am instalat si merge.da nu pot sa bag nimic in telefon sau in card unde intra ele...nu pot sa dau pe butonu de transfer catre dispozitiv.

| horia2012 a răspuns (pentru aura167):

Acel adaptor il bagi intr-un card reader (cititor de carduri) si asta il bagi in PC, un model asa cum ti-am aratat mai sus.

| horia2012 a răspuns (pentru aura167):

Programu recunoaste telefonul? Apare undeva in program telefonul tau (nume.)

| aura167 explică (pentru horia2012):

Nu.din pacate nu ill recunoaste.sad

| aura167 explică (pentru horia2012):

Iar kies Samsung 1 nu pot sa il instalez. zici ca nu gaseste conexiune la internet.

| aura167 explică (pentru horia2012):

Deocamdata n-am gasit la nimeni un card reader dala..ai idee cam cat costa? k asa daca e imi iau alt card si asta e.laughing

| horia2012 a răspuns (pentru aura167):

Intre 7 si 15 lei, depinde de unde-l cumperi. Poate ai in zona un magazine IT sau chiar la unele librarii...
- De aceea nu poti transfera nimic, pentru ca nu recunoaste telefonul.
Daca conectezi telefonul asa simplu fara Kies, il recunoaste? Ar trebui sa-ti apara in My computer 2 iconite (una cu teledonul, una card SD).
Du-te aici si descarca driverele USB pentru Samsung:
http://singledrivers.blogspot.ro/......r-for.html
(te duci pe "download driver")
dupa ce le instalezi, Restart si incerci si incerci sa conectezi iar telefonul, prima data direct (fara Kies). Pe urma si cu Kiess.

| aura167 explică (pentru horia2012):

Am programu asta instalat in pc..si da il recunoaste. fara kies..cu kies3 nul recunoaste.

| horia2012 a răspuns (pentru aura167):

Pai daca recunoste telefonul si nu poti transfera fisiere pe card, e blocat si nu poti rezolva decat cu "cititor de carduri-card reader" si cu adaptor-pe care-l ai. Formatezi cardul pe PC. Daca ai adaptor, operste telefonul, scoate cardul, baga-l in adaptor si joaca-te cu acel butonas de pe marginea adaptorului. O data il blocheaza, o data il deblocheaza.

| aura167 explică (pentru horia2012):

Am inteles...ms foarte foarte mult de ajutor..chiar mi.ai fost de ajutor.o zi placuta in continuare! :*

| horia2012 a răspuns (pentru aura167):

Cu placere. O zi placuta si tie.

| horia2012 a răspuns (pentru aura167):

Ai scos cardul si l-ai folosit intr-un card reader? E posibil sa fie protejat. Incearca sa-l formatezi prima data cu telefonul, sau scoate cardul si conecteaza-l printr-un card reader la pc si vezi daca te lasa sa cpoiezi, stergi...