| bwb a întrebat:

Buna, vreau sa-i fac cadou fiului meu un telefon LG K10, dar inainte vreau sa-i instalez o aplicatie care sa-mi arate tot timpul unde este fara ca el sa stie. Chiar daca reseteaza telefonul, aplicatia trebuie sa ramana in telefon fara ca el sa-si dea seama! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Bogdan70001 a răspuns:

V-am spus la K10 bateria nu se poate scoate, dar cu o inchideere fortata ajunge la recovery, metoda ce se foloseste in Romania de obicei cand sunt furate telefoane.Ca sa evitati asta trebuie sa fi-ti cu un pas inaintea lor folosind un Custom Recovery ce permite blocarea recovery-ului cu parola, astfel fiind imposbibil ca hotul sa poata face ceva cu telefonul, un astfel de Custom Recovery este ===TWRP===
M-ati intrebat cum puteti ajunge in recovery, ei bine acolo se ajunge astfel "Inchideti telefonul->Apasati butonul de pornire si volum sus cateva secunde si o sa aveti un meniu" Din acel meniu hotulk poate sterge datele telefonului

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa ii dai totusi putina libertate. Daca il spionezi inseamna ca nu ai incredere in el. Păcat.

| bwb explică (pentru darrio2007):

Este vorba de siguranta lui si nicidecum de faptul ca nu am incredere. Prefer sa-l stiu in siguranta chiar daca unii ca tine interpreteaza gresit! Probabil ca esti de aceeasi varsta cu el...

| darrio2007 a răspuns (pentru bwb):

Probabil ca am copii mai mari decat tine.

| sierra1 a răspuns:

Succes cu spionara propriului copil!

la Reset revine la softul din fabrică.

| bwb explică (pentru sierra1):

Este vorba de siguranta lui si nicidecum de spionarea lui. Prefer sa-l stiu in siguranta chiar daca unii ca tine interpreteaza gresit!

| sierra1 a răspuns (pentru bwb):

Cum dorești. Apropo, câți ani are?

Si am răspuns: la Reset, revine la softul din fabrică (sterge to adicătelea).

| gelu1970 a răspuns:

Cerberus.
Ca să rămână activ după un reset ar trebui să faci root telefonului și pierzi garanția. In plus, dacă il folosești zilnic pentru a vedea unde e fiul tău, cei de la Cerberus iți blochează aplicația și iți spune că nu e făcută pentru a spiona persoane.
In plus nu e o aplicație free. Costă câțiva euro.
In concluzie eu nu aș face asta. Intimitatea fiecărei persoane nu trebuie atinsă.

| bwb explică (pentru gelu1970):

Multumesc pentru raspuns. Este vorba de siguranta lui si nicidecum de faptul ca nu am incredere. Prefer sa-l stiu in siguranta chiar daca pare cumva imoral! Nu stiu cum se face root.

| Bogdan70001 a răspuns:

Inteleg ca sunteti mama si ca vreti sa aveti grija de copilul dumneavoastra,dar asa ceva nu se face, pur si simplu. Daca nu aveti incredere in el nu-i mai cumparati telefon si gata
Si pe langa asta nu puteti face asa ceva, orice aplicatie de genul se sterge dupa o resetare si foarte bine asa, v-am spus daca nu aveti suficienta incredere in el inca, mai bine nu-i mai dati smartphone-ul...

| bwb explică (pentru Bogdan70001):

Este vorba de siguranta lui si nicidecum de faptul ca nu am incredere. Prefer sa-l stiu in siguranta chiar daca unii ca tine interpreteaza gresit!

| Bogdan70001 a răspuns (pentru bwb):

Eh atunci este alta poveste, dar noi de unde sa intelegeam la ce va refereati, Dadeati de inteles ca vreti sa-l spionati.In cazul asta
Intslatui aplicatia Find My Device de pe AppsTore conectati-o la contul dumneavoastra Google si puteti sa-l verifiicati si multe altele, numai sa aveti grija ca telefonul sa nu poata fi resetat (lucru foarte greu deoarece hotii se vor folosi de Recovery ca sa stearga datele telefonului si nici nu le trebuie parola pentru asta, singurul lucru prin care puteti evita asta este un Cusotm Recovery)
Si nu va faceti griji ca telefoanele mai noi nu permit inchiderea teelefonului in lockscreen (deci telefonul are nevoie de o parola) deci nu pot intra in recovery (modul de unde se pot sterge datele) decat daca il inchide fortat, sau ii scoate bateria (slabe sanse sa-i scoate bateria pentru ca K10 este unibody deci nu este facut sa poata fi scoasa bateria)

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Play Store*

| bwb explică (pentru Bogdan70001):

Buna, tks. pentru raspuns, dar bateria se poate scoate. Custom recovery? Cum ajung acolo?

| bwb explică (pentru Bogdan70001):

Sunt de acord cu ce ai spus cu exceptia bateriei. Intre timp am rezolvat problema cu ajutorul unui prieten....nu stiu ce a facut, pentru ca nu a vrut sa-mi spuna, dar daca vreau sa stiu unde se afla telefonul il sun si imi da el coordonatele. Am cumparat telefonul (LG K10) si bateria se scoate ca la orice alt telefon!

| Bogdan70001 a răspuns (pentru bwb):

NU chiar.Credeti-ma ca stiu ce vorbesc.Bateria se scoate,dar nu ca la orice telefon, pentru ca telefoanele mai noi sunt unibody deci in primul rand capacul nu se scoate asa de usor ca la alt telefon, se poate scoate doar cu anumite unelte speciale (se poate si cu mana, dar riscati extrem de mult sa stricati ceva), iar baterie nu este detasabila ca la un J5 2016 sau alte telefoane din vremea aia, bateriile de la telefoanele mai noi sunt conectate cu u cablu pe placa de baza.

Si eu pot sa va asigur ca daca cineva inchide telefonul si scoate cartela nu-l mai gaseste nimeni.Credeti-ma ca stiu cum merge treaba cu telefoanele

| bwb explică (pentru Bogdan70001):

Nu mai insista, ca probabil vorbim de un alt telefon. Eu vorbesc de LG K 10 si bateria se scoate ca la orice telefon obisnuit. Probabil tu te referi la Iphone la care intr-adevar asa se scoate bateria!

| Bogdan70001 a răspuns (pentru bwb):

Deci eu va repet in 2018 multe dintre telefoane sunt unibody, adica nu sunt facute sa se scoata baterie de oricine si oricum. unde bateria este prinsa pe placa de baza
Acum depinde si de ce K10 vorbiti...Din 2017 sau 2018?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru bwb):

V-am spus la K10 bateria nu se poate scoate, dar cu o inchideere fortata ajunge la recovery, metoda ce se foloseste in Romania de obicei cand sunt furate telefoane.Ca sa evitati asta trebuie sa fi-ti cu un pas inaintea lor folosind un Custom Recovery ce permite blocarea recovery-ului cu parola, astfel fiind imposbibil ca hotul sa poata face ceva cu telefonul, un astfel de Custom Recovery este ===TWRP===
M-ati intrebat cum puteti ajunge in recovery, ei bine acolo se ajunge astfel "Inchideti telefonul->Apasati butonul de pornire si volum sus cateva secunde si o sa aveti un meniu" Din acel meniu hotulk poate sterge datele telefonului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți folosi "Device Manager".
Ca să îl pornești: (nu sunt sigur dacă instrucțiunile sunt corecte)
1.Te duci la setări.
2.Securitate&locație.
3.Găsire dispozitiv.
Ca să găsești telefonul:
1.Te duci pe: https://www.google.com/android/find? sau descarci aplicația:
https://play.google.com/......ps/details
2.Intri cu Contul Google pe care l-ai folosit pe telefon.
3.Selectezi telefonul din lista. (dacă sunt mai multe)
4. Locația se afișează pe harta.
În caz că telefonul este furat sau pierdut poți să il faci să sune la volum maxim (chiar și pe silențios) sau să îl blochezi în caz că nu îl găsești.
NU folosi "ștergeți datele dispozitivului" doar dacă ești sigur(ă) că telefonul nu mai poate fi găsit.
Pentru a localiza funcționa, telefonul trebuie să aibă baterie și să fie conectat la Internet.

| DanielVălean a răspuns:

Https://www.spyzie.com/......ation.html

Aici sunt aplicatiile ce arata locatia cuiva.
Insa nu exista vreuna care sa ramana mereu in telefon, chiar daca se da un restart din fabrica.