| DarriaStefan09 a întrebat:

Vreau să-mi schimb nr de telefon pe WhatApp. Vreau sa stiu si eu daca pierd mesajele chiar daca am facut backup la ele.
In momentul in care vreau sa schimb nr, vor fi informate contactele? Vreau sa stiu si eu cum arata mesajul pe care il primesc ei in momentul in care il schimb. Ma refer ce mesaj text va fi trimis.
Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Persoanele nu vor fi informate că ți-ai schimbat numărul. Pur și simplu vei dispărea în mod automat din lista lor de contacte de pe WhatsApp.
Mai departe nu mă pricep cum stau lucrurile cu importul și exportul convorbirilor, al back-upului.

| DarriaStefan09 explică (pentru anonimg):

Nu ma vor mai avea la contacte? Stiu ca exista acolo optiunea de a primi mesaj cu noul nr. De aia voiam sa stiu exact ce ar scrie in mesaj

| anonimg a răspuns (pentru DarriaStefan09):

Persoanele te vor avea la contactele din telefon cu numărul vechi; dar vei dispărea din contractele lor din aplicația WhatsApp.
Soluția este ca să le trimiți mesaj cu noul număr, după ce ai inceput să folosești noul număr. Mesajul poate să fie unul normal sau direct de pe WhatsApp.
Pentru că tu îi vei avea în continuare în ambele liste de contacte (dacă le ai salvate în telefon și nu în sim).

| Dishka a răspuns:

Din câte știam, persoanele vor fi informate ca ți ai schimbat numărul de telefon, însă asta cu păstratul mesajelor, da, vor fi păstrate, dar când vei încerca sa porți o discuție cu cineva, o vei face pe numărul nou.