| xbreaking a întrebat:

De cateva ore imi apare acest mesaj pe telefon: atentie, bateria nu are suficienta temperatura. Stie cineva de la ce este aceasca problema?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Protejarea bateriei prin utilizarea corectă a compensării în temperatură
Durata de viață și performanța unui acumulator este legată în mod direct de temperatura de funcționare. Temperatura optimă de funcționare și cea pentru care sunt valabili parametrii din fișa tehnică este de 25°C.

Fenomenul cel mai distructiv legat de temperatură și care duce de obicei la distrugerea acumulatorului este ambalarea termică. Acest fenomen este prezent când temperatura degajată de acumulator (ca urmare a unei reacții exotermice) depășește capacitatea de disipare termică în mediul înconjurător. Se ajunge aici din cauza supraîncărcării combinată uneori cu o temperatură ridicată a mediului. În practică supraîncărcarea apare din următoarele cauze
Tensiune prea mare de încărcare. Această problemă se poate evita prin setarea corectă a tensiunii de încărcare și ajustarea ei dinamică prin compensarea în funcție de temperatură.
Curent prea mare de încărcare. Se rezolvă prin limitarea curentului de încărcare sau prin alegerea unui redresor cu un curent maxim mai mic decât curentul maxim admis de baterie. În mod normal într-un sistem corect proiectat și exploatat nu este cazul.
Riplu mare al redresorului.
Scurtcircuitarea unei celule sau punerea la masă.

https://www.alphapower.ro/......emperatura

| LPCTSTR a răspuns:

Senzorul este defect, indica faptul ca bateria este expusa la temperaturi de inghet.
Ne poti face un screenshot pentru a putea vedea exact eroarea?

| Bogdan70001 a răspuns:

Fie traiesti la Polul Nord intr-un iglu, fie dupa cum a spus si CookieDog ai senzorul defect